banner23

banner26

banner24

Özgün dizel motor

TÜBİTAK Raylı Ulaşım Teknolojileri Enstitüsü (RUTE) Motor Mükemmeliyet Merkezi'nin açılışı gerçekleşti.

SAVUNMA SANAYİİ 11.08.2020, 15:22
Özgün dizel motor
banner34

TCDD için özgün bir dizel motor ailesinin tasarlanıp üretileceği proje, TÜBİTAK RUTE'nin yöneticiliğinde TÜMOSAN merkezi bünyesinde devam ediyor. Bu projenin ilk ürünü olan 1200 beygir gücündeki motorun tasarım çalışmaları tamamlandı ve prototip üretim aşamasına geçildi.

Test merkezinde yakın zamanda savunma sanayinin hizmetine sunulacak olan yüzde 100 adet yerli, 300 beygir gücündeki Pusat zırhlı aracı motoru ve güç aktarma sistemleri geliştirme testlerinin son aşaması bu merkezde devam ediyor.

Tersaneler Genel Müdürlüğü'ne Temmuz 2020'de teslim edilen 2 adet 480 beygir gücündeki yüzde 100 yerli TÜMOSAN motoru, yine bu test merkezinde yerini aldı.
Bu motorların, 2020 eylül ayının sonu itibarıyla Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Tersaneler Genel Müdürlüğü'nün kullanım alanı olan itici römorkör teknelerinde test ve kabul süreci sonlanmış olacak.

Hava Kuvvetleri'nin kullanımına sunulacak ve uçak durdurma sistemi için kullanılacak. Ayrıca motor ve alt sistemlerinin testleri de Motor Mükemmeliyet Merkezi'nde tamamlandı.

24°
açık