banner23

banner24

Pakistan'ın ilk J-10 savaş uçağı test uçuşlarında

Çin tarafından Pakistan Hava Kuvvetleri için üretilen Chengdu J-10C savaş uçağına dair görüntüler sosyal medyada paylaşılmaya devam ediyor.

SAVUNMA SANAYİİ 21.02.2022, 09:23
Pakistan'ın ilk J-10 savaş uçağı test uçuşlarında
banner46

Pakistan Hava Kuvvetleri'nin yakın bir zaman içerisinde J-10C savaş uçaklarını envanterine katması bekleniyor.

Pakistan'ın Çin'den J-10C savaş uçağı aldığına dair uzun süredir konuşulan iddialar 18 Şubat'ta sosyal medyada paylaşılan fotoğraflarla son bulmuştu.

Bugün paylaşılan görüntülerde ise WS-10B motoru kullanan J-10C savaş uçağının, Çin'deki Chengdu seri üretim hattından çıktığı ve hala test uçuşları gerçekleştirdiği görüldü. Uçakların kuyruk kısmına Pakistan bayrağı ve seri numarası yerleştirildi.

12 Aralık 2012'de Pakistan İçişleri Bakanı Şeyh Raşid Ahmed, Ravalpindi'de gazetecilere verdiği demeçte Pakistan'ın Çin'e 25 adet J-10C avcı uçağı siparişi verdiğini doğrulamıştı.

Pakistan İçişleri Bakanı Ahmed yaptığı açıklamada, 25 adet J-10C uçağından oluşan bir filonun, gelecek yıl 23 Mart'taki Pakistan Ulusal Günü kutlamalarına katılacağını ifade ederken, J-10C alımının, Hindistan'ın Rafale savaş uçaklarına bir cevap olduğunu da sözlerine ekledi.

Pakistan Hava Kuvvetleri, halihazırda JF-17 ve 40'dan fazla F-16 savaş uçağına sahip. Ancak, Hindistan'ın Fransa'dan 36 adet Rafale savaş uçağı satın almasının ardından ülke, savunmasını güçlendirmek için yeni, çok amaçlı bir savaş uçağı alımını değerlendiriyordu.

Yaklaşık 5 yıl önce Hindistan, hava harp yeteneklerini artırmak Fransa ile 36 adet Rafale savaş uçağı için anlaşma imzalamıştı. Anlaşma kapsamında Hindistan, ilk Rafale avcı uçaklarını geçen aylarda teslim almıştı.

banner34
18°
az bulutlu