banner23

banner24

Pakistan'ın ilk MİLGEM'i denizle buluştu

Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için inşa edilen PN MİLGEM projesinin ilk korveti PNS Babur gerçekleştirilen törenle denize indirildi.

SAVUNMA SANAYİİ 15.08.2021, 14:53
Pakistan'ın ilk MİLGEM'i denizle buluştu
banner46

Türkiye ile Pakistan arasındaki en önemli savunma iş birliklerinden biri olan PN MİLGEM projesinin ilk gemisi denizle buluştu.

Türkiye'nin en önemli savunma ihracatlarından biri olan PN MİLGEM projesinin ilk korveti PNS Babur, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi katılımıyla İstanbul Tersanesi Komutanlığı'nda gerçekleştirilen törenle suya indirildi.

Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için dört adet MİLGEM Korveti’nin inşasını kapsayan ve 6 Eylül 2018 tarihinde sözleşmesi imzalanan PN MİLGEM Projesi, tüm hızıyla devam ediyor.

Pakistan Donanması’na teslim edilecek korvetlerden ikisinin üretimi İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda, diğer ikisinin üretimi ise Pakistan’ın Karaçi Tersanesi’nde ASFAT A.Ş. ana yükleniciliğinde gerçekleştiriliyor.

15 Ağustos’ta denize indirilen bu korvetin, donatım ve test faaliyetlerine müteakiben 2023 yılı içerisinde Pakistan Donanması’na teslim edilmesi planlanıyor. Program takvimine göre, 2024 yılı sonuna kadar bütün korvetler teslim edilmiş olacak.

Ayrıca 15 Ağustos'ta gerçekleştirilen törende, Türk Deniz Kuvvetlerini'nin ihtiyaçları doğrultusunda hayata geçirilen Açık Deniz Karakol Gemisi projesi kapsamında, ilk geminin sac kesim töreni icra edildi.

Türkiye kara ve hava unsurlarının yanı sıra denizde de hem üretim hem operasyon gücünü artırıyor. Proje kapsamında 10 adet adet gemi üretilecekken, inşa edilecek gemilerin üzerinde bir helikopter ve İHA'nın yer alacak ve 21 gün boyunca denizde kesintisiz görev icra edebilecek.

banner34
16°
açık