banner23

banner26

banner24

banner25

Pakistan'ın J-10C savaş uçağı ilk kez görüntülendi

Çin tarafından Pakistan Hava Kuvvetleri için üretilen Chengdu J-10C savaş uçağı, hakkında çıkan birçok spekülasyonun ardından ilk kez görüntülendi.

SAVUNMA SANAYİİ 18.02.2022, 09:04
Pakistan'ın J-10C savaş uçağı ilk kez görüntülendi
banner34

Pakistan, hava kuvvetlerini Çin üretimi savaş uçakları ile güçlendiriyor.

Pakistan'ın Çin'den J-10C savaş uçağı aldığına dair uzun süredir konuşulan iddialar sosyal medyada paylaşılan fotoğraflarla son bulmuş oldu.

Buna göre WS-10B motoru kullanan J-10C savaş uçağı, Çin'deki Chengdu seri üretim hattından çıktı ve hala test uçuşları gerçekleştiriyor.

12 Aralık 2012'de Pakistan İçişleri Bakanı Şeyh Raşid Ahmed, Ravalpindi'de gazetecilere verdiği demeçte Pakistan'ın Çin'e 25 adet J-10C avcı uçağı siparişi verdiğini doğrulamıştı.

Pakistan İçişleri Bakanı Ahmed yaptığı açıklamada, 25 adet J-10C uçağından oluşan bir filonun, gelecek yıl 23 Mart'taki Pakistan Ulusal Günü kutlamalarına katılacağını ifade ederken, J-10C alımının, Hindistan'ın Rafale savaş uçaklarına bir cevap olduğunu da sözlerine ekledi.

Pakistan Hava Kuvvetleri, halihazırda JF-17 ve 40'dan fazla F-16 savaş uçağına sahip. Ancak, Hindistan'ın Fransa'dan 36 adet Rafale savaş uçağı satın almasının ardından ülke, savunmasını güçlendirmek için yeni, çok amaçlı bir savaş uçağı alımını değerlendiriyordu.

Yaklaşık 5 yıl önce Hindistan, hava harp yeteneklerini artırmak Fransa ile 36 adet Rafale savaş uçağı için anlaşma imzalamıştı. Anlaşma kapsamında Hindistan, ilk Rafale avcı uçaklarını geçen aylarda teslim almıştı.

26°
açık