banner23

banner26

banner24

banner25

Pakistan ve Mısır’dan savunma sanayiinde iş birliği görüşmesi

Pakistanlı ve Mısırlı savunma sanayii yetkilileri, iki ülke arasında askeri teknoloji ortaklığını artırmak için bir araya geldiler.

SAVUNMA SANAYİİ 25.03.2021, 11:38
Pakistan ve Mısır’dan savunma sanayiinde iş birliği görüşmesi
banner34

Pakistan ile Mısır aralarındaki askeri/askeri teknoloji iş birliğini geliştirmek için Kahire’de heyetler arası bir görüşme gerçekleştirdi. 

Mısır Devlet Bilgilendirme Merkezi tarafından yapılan açıklamaya göre, Pakistan Ordnance Factories (POF) başkanı General Ali Amir Avan liderliğindeki üst düzey bir askeri grup, Mısır Askeri Teknoloji Üretim Bakanı Muhammed Ahmet Mursi’yi ziyaret etti.

Pakistan’ın Mısır Büyükelçisi Sajid Bilal’in de katıldığı görüşmede Mursi, Mısır Silahlı Kuvvetleri’nin silah, teçhizat, mühimmat gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamada bakanlıklarının rolünü belirterek; Pakistan ile aralarındaki mevcut askeri ortaklıkların ileriye taşınmasının stratejik önemini vurguladı. Bakan Mursi, iki ülkenin de en önemli sorunlarından olan terörizm ve aşırıclıkla mücadelede de dayanışmanın ve koordinasyonun güçlendirilmesi gerektiği üzerinde durdu. 

Mursi bunlara ek olarak, bu yıl Kahire'de düzenlenecek olan Mısır Uluslararası Savunma Fuarı’na -EDEX 2021- Pakistanlı şirketleri davet etti. Pakistan kanadı ise görüşmeye ilişkin, Pakistan’ın Mısır Teknoloji Üretimi Bakanlığı ve ona bağlı şirketler ile teknoloji, üretim, araştırma ve teknik alanlardaki uzmanlıklarını paylaşmaktan memnuniyet duyacağını ifade etti. 

Görüşme sırasında Heliopolis Şirketi ve POF grubu arasında savunma sanayii alanında ortak üretim gerçekleştirilmesi için ön mutabakatın yapıldığı aktarıldı.

23°
açık