banner23

banner24

Pakistanlı yetkilinin Atak helikopteri açıklaması resmiyeti yansıtmıyor

Pakistan Silahlı Kuvvetleri Sözcüsü, 2018 yılında sipariş edilen T-129 ATAK helikopterinin alımının iptal edildiğini açıkladı ancak SavunmaTR'nin edindiği bilgilere göre bu açıklama resmî bir gerçeklik barındırmıyor.

SAVUNMA SANAYİİ 06.01.2022, 10:00
Pakistanlı yetkilinin Atak helikopteri açıklaması resmiyeti yansıtmıyor

2018 yılında yapılan anlaşma ile 30 adet TUSAŞ üretimi T-129 ATAK helikopteri tedarik edecek olan Pakistan'ın, bu karardan vazgeçtiği iddiaları gündemi meşgul etse de SavunmaTR'nin edindiği bilgilere göre Pakistanlı yetkilinin açıklaması resmiyeti yansıtmıyor.

Pakistan Silahlı Kuvvetleri sözcüsü Babar Iftikhar, Pakistan’ın Türkiye’den  T129 ATAK helikopteri tedarikinden vazgeçtiğini açıkladı. Babar Iftikhar, Z-10ME taarruz helikopteri tedariki için Çin ile görüşmeler yapıldığını kaydetti. 

Söz konusu iddialar, ABD'nin T-129 ATAK helikopterinde kullanılan Honeywell imalatı LHTEC CTS800-4A turboşaft motoruna ilişkin tutumuyla da desteklendi. ABD, bahsi geçen motorun kullanılmasına ilişkin resmi bir açıklama yapmamıştı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim kalın duruma ilişkin açıklama yapmış ve ABD'den gelen engelin ihalede değişikliğe sebep olabileceğine değinmişti. 

Ancak bütün bu iddialar ve destekleyici açıklamaların resmi bir gerçeği yansıtmadığı belirtildi. SavunmaTR'nin kaynaklardan aldığı bilgilerde, Pakistan Silahlı Kuvvetleri sözcüsü Babar Iftikhar'ın resmi bir gerçeklik barındırmayan açıklamalarının iki ülke arasındaki dostane duruşa zarar verdiği kaydedildi.

banner34