banner23

banner26

banner24

banner25

Paylaşılan siperlik fotoğrafından B-21’in boyutu tahmin edildi

ABD’nin modern bombardıman uçağı ihtiyacına cevap olacak B-21’lerin boyutları hakkında tatmin edici bir tahminde bulunuldu.

SAVUNMA SANAYİİ 04.03.2021, 17:22
Paylaşılan siperlik fotoğrafından B-21’in boyutu tahmin edildi
banner34

Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri B-21 bombardıman uçakları için geçici bir siperlik oluşturdu. Hava Kuvvetleri'nin oluşturduğu siperlik B-21 bombardıman uçaklarının daimi olarak görev yeri olması düşünülen hava üslerinden birinde bulunuyor. Hangar dışında daha kolay bir şekilde uçaklar üzerinde çalışılırken siperlik sayesinde bombardıman uçakları korunmuş olacak.

Air Force Magazine tarafından yapılan habere göre B-21 bombardıman uçakları için oluşturulmuş olan siperliğin bir fotoğrafı ABD Hava Kuvvetleri tarafından paylaşıldı. Siperliğe ait fotoğrafın önem taşımasının sebebi daha öncesinde B-21 bombardıman uçaklarının sahip olacağı büyüklük hakkında hiçbir bilgi verilmemesi. Siperliğe ait fotoğraf sayesinde B-21 uçağının boyutu hakkında bir fikre sahip olunabileceği düşünülüyor.

Fotoğrafta yer alan siperliğin hemen yanında 6 m uzunluğunda olduğu tahmin edilen bir araba bulunmakta. Arabanın boyutu üzerinden yola çıkılarak yapılan tahminlere göre siperliğin boyutları 45 m uzunluk ve 24 m genişlikte. ABD Hava Kuvvetleri'nin başka bir bombardıman uçağı olan B-2'lerin uzunluğu ve kanat genişliği ile birlikte B-2'ler için oluşturulan geçici siperliklerin boyutları düşünülerek bir tahminde bulunulduğunda B-21 bombardıman uçaklarının 42 m kanat genişliğine ve 15 m uzunluğa sahip olabileceği düşünülüyor.

Yakın tarihlerde ABD Hava Kuvvetleri'nin B-1B bombardıman uçaklarını görevden almaya başladığı ve 2030’lu yılların başlarına kadar B-1B bombardıman uçaklarının yerine B-21 bombardıman uçaklarını kullanmaya başlayacağı ifade edilmişti. 

24°
parçalı az bulutlu