banner23

banner26

banner24

banner25

Pentagon: Çin nükleer silah kapasitesini artıracak

Pentagon tarafından yayınlanan bir rapor, Çin'in 2030'a kadar nükleer savaş başlığı sayısını 1000'e çıkarmayı hedeflediğini ve 2027'ye kadar da asker gücünün tamamını yeni bir ağ altında birleştirmeyi planladığını ortaya koydu.

SAVUNMA SANAYİİ 04.11.2021, 13:22
Pentagon: Çin nükleer silah kapasitesini artıracak
banner34

Pentagon'un Kongreye sunmak üzere yayınladığı "Çin'in Müdahil Olduğu Askerî ve Güvenliğe İlişkin Gelişmeler" başlıklı raporu, Çin'in uzun vadeli planlarını ortaya koydu.

"Çin'in Müdahil Olduğu Askerî ve Güvenliğe İlişkin Gelişmeler" raporu, Çin'in askeriîkapasitesini artırma çalışmalarının, Pentagon'un 2020'deki tahmininden fazla olduğunu belgeledi.

Çin’in nükleer kapasitesini çeşitlendirerek artırmayı amaçladığına yer verilen raporda, "Çin’in nükleer büyümesindeki hız, 2027'ye kadar 700 civarında nükleer savaş başlığı elde etmesini sağlayabilir. Çin, Pentagon'un 2020'deki tahminlerini aşarak 2030'a kadar nükleer savaş başlığı sayısını en az 1000'e çıkarmayı hedefliyor." ifadeleri Çin'in ilerleyişinin ABD'yi tedirgin ettiği şeklinde değerlendiriliyor.

Rapor ayrıca, 2020'de yaşanan gelişmelerin Çin’in "barış zamanı nükleer harbe hazırlık" durumunu "uyarı üzerine fırlat" seviyesine getirdiğini ve çok sayıda yeni füze silosu inşa ettiğini gösterdi.

Raporun devamında; ABD’nin "ada zincirleri" olarak gördüğü ve Çin’in kendisini çevreleyen Guam Adası'nın da bulunduğu ikinci ada zincirini geçecek oranda yeni füze sistemleri geliştirdiği bilgisi aktarıldı.

ABD'yi endişeye sevk eden raporda, Çin Komünist Partisinin 2027’ye kadar orduyu tek bir sistem altında toplamak için yeniden modernize etmeyi hedeflediğine dikkat çekildi.

26°
az bulutlu