banner23

banner26

banner24

banner25

Pentagon: Hipersonik füze testleri ertelendi

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), hipersonik füze testlerinin hızlandırıcıda yaşanan bir problemden dolayı ertelenmek zorunda kalındığını doğruladı.

SAVUNMA SANAYİİ 23.10.2021, 09:27
Pentagon: Hipersonik füze testleri ertelendi
banner34

Gelişmiş ülkelerin silahlanma yarışı devam ederken bu yarışın en büyük rakiplerinden biri olan ABD'de hipersonik füzelerle ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Sputnik'in haberine göre, ABD basınında Washington'un yürüttüğü hipersonik füze testlerinin beklenmeyen bir gelişmeden dolayı ertelendiği bilgisi yer aldı.

ABD basınındaki bu haberin Pentagon tarafından teyit edildiği belirtildi. Pentagon'dan yapılan açıklamaya göre, 21 Ekim'de Alaska'daki Pacific Spaceport Complex uzay üssünde yapılması planlanan veri toplama amaçlı test ertelendi.

Bakanlık erteleme sebebini, "Hızlandırıcının arızalanması nedeniyle bu testler yapılmadı. Testlerde kullanılan hızlandırıcı, hipersonik silah geliştirme programının bir parçası değil" şeklinde ifade etti.

Diğer taraftan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen hafta yaptığı açıklamada, ABD'nin Anti Balistik Füze Anlaşması'ndan çekilmesinin ardından Rusya ile ABD arasında silahlanma yarışının başladığını ve hızlandığını ifade etmişti.

18°
açık