banner23

banner26

banner24

banner25

ROKETSAN ile Meteksan Savunma'dan iş birliği

Meteksan Savunma ve ROKETSAN arasında Radar Altimetre Entegrasyonu ve Tedariki Sözleşmesi imzalandı.

SAVUNMA SANAYİİ 16.03.2021, 17:53
ROKETSAN ile Meteksan Savunma'dan iş birliği
banner34

Türk savunma sanayiinin öncü şirketlerinden ROKETSAN ve Meteksan Savunma arasında dev anlaşma.

Meteksan Savunma tarafından geliştirilen CRA Radar Altimetre, yerli ve milli füze sistemlerine güç katmaya devam ediyor.

ROKETSAN ile Meteksan Savunma Sanayii A.Ş. arasında “Hassas Güdümlü Stand-Off Mühimmatı (SOM) Tedarik Projesi kapsamında Radar Altimetre ve Anteni’nin SOM Mühimmatı’na Entegrasyonu ve Tedariki” sözleşmesi 16 Şubat 2021 tarihinde imzalandı.

Çeşitli platformlarda başarılı şekilde kullanılan Meteksan Savunma Sanayii A.Ş.’nin geliştirdiği Radar Altimetre, daha gelişmiş özellikleriyle birlikte SOM füzesinin yüksek hassasiyette seyir ve hedefleme yapmasına katkı sağlayacak.

Tamamen askeri standartlara uygun olarak milli imkânlarla Meteksan Savunma tarafından tasarlanan, geliştirilen ve üretilen Radar Altimetreler; uçak, helikopter, İHA gibi hava araçları ve güdümlü mermilerin alçak irtifa, yüksek hız ve manevra altında dahi hassas irtifa ölçümlerini gerçekleştiriyor. Düşük çıkış gücü, geniş bir frekans bandında çalışması ve irtifaya göre otomatik olarak ayarlanan güç kontrol mekanizması ile düşük algılanma olasılığına sahip olan Radar Altimetreler, çevre koşulları ve uçuş testlerinden başarı ile geçerek kalifiye edilmiş olması ve hacim, ağırlık, güç ve maliyet etkin (SWaP-C) yapısı ile rakiplerine üstünlük sağlıyor.

Meteksan Savunma tarafından geliştirilen CRA Radar Altimetre Ürün Ailesi, son yıllarda elde ettiği ihracat başarıları ile yurt içi ve yurt dışında çeşitli platformlarda başarı ile görev yapıyor.

Meteksan Savunma resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Meteksan Savunma tarafından geliştirilen CRA Radar Altimetre, yerli ve milli füze sistemlerine güç katmaya devam ediyor. "Hassas Güdümlü Stand-Off Mühimmatı’na (SOM) Radar Altimetre Entegrasyonu ve Tedariki Sözleşmesi" ROKETSAN ile Meteksan Savunma arasında imzalandı.” ifadelerine yer verildi.

SOM Seyir Füzesi

SOM füzesi; hava savunma sistemlerinin etkili menziline girmeden hedeflerin büyük bir doğrulukla vurulmasını sağlayan ve durağan satıh hedeflerine ve hareketli su üstü hedeflere karşı etkin bir şekilde taarruz kabiliyeti bulunan uzun menzilli, havadan satha atılan turbojet motorlu bir seyir füzesi olarak tanımlanıyor.

SOM-A ve SOM-B1 füzeleri, 2011 yılından itibaren TSK envanterinde yer alıyor. Ardışık delici harp başlıklı SOM-B2 ve su üstü hareketli hedef vurma yeteneğine sahip veribağlı SOM-C1 ve SOM-C2 varyantlarının geliştirme çalışmaları devam ediyor.

CRA Radar Altimetre

METEKSAN Savunma tarafından üretilen C-Bant ve K-Bant Radar Altimetreler; uçak, helikopter, İHA gibi sivil ve askeri hava araçları ile güdümlü füzelerin altimetre ihtiyaçlarını karşılamak üzere geliştirildi. Minyatür tasarımları ve düşük güç tüketimi özellikleri sayesinde, her türlü hava platformunda verimli bir görev yükü planlaması imkânı sağlıyor.

2500/5000 feet irtifaya kadar hassas ölçüm yapabilen Radar Altimetreler, yüksek hız ve yüksek manevra yeteneğine sahip platformlarda dahi hassas veri üretmekte, deniz üzerindeki operasyonlar da dahil olmak üzere farklı yer yüzü yapıları üzerindeki kalkış/iniş, alçak uçuş, yeryüzü referanslı seyrüsefer gibi operasyonlarda başarı ile görev yapıyor.

Düşük çıkış gücü, geniş bir frekans bandında çalışması ve irtifaya göre otomatik olarak ayarlanan güç kontrol mekanizması ile Düşük Algılanma Olasılığı’na (Low Probability of Intercept – LPI) sahip olan Radar Altimetreler, açılışta, görev sırasında periyodik olarak ve operatör isteğine bağlı olarak çalışan birim içi test özellikleriyle yüksek elde edilebilirlik sunuyor. Tamamen askeri standartlara uygun olarak milli imkânlarla tasarlanan, geliştirilen ve üretilen Radar Altimetreler; çevre koşulları (MIL-STD-810F), EMI/EMC (MIL-STD-461E) ve uçuş testlerinden başarı ile geçmiş ve kalifiye edildi.

18°
açık