banner23

banner24

Rus avcı uçağı Su-57E, Armiya-2021 forumunda tanıtılacak

Rus devlet savunma sanayii şirketi Rosteh, Armiya-2021 askeri-teknik forumunda en yeni Rus avcı uçağı Su-57E’nin ihracat modifikasyonunu tanıtacak.

SAVUNMA SANAYİİ 19.08.2021, 21:51
Rus avcı uçağı Su-57E, Armiya-2021 forumunda tanıtılacak

Rosteh Genel Müdür Yardımcısı Dmitry Lelikov, forumda 50’si yeni olmak üzere binden fazla ürünün sergileneceğini duyurdu. 

İzvestiya’nın haberine göre 5. nesil avcı uçağı Su-57E’nin üretiminin 2025'te başlaması planlanıyor. 28 Temmuz'da yaptığı açıklamada Suhoy Tasarım Bürosu Kokpit Departmanı Başkanı Nikita Dorofeev, gelecekte Su-57'nin pilotunun göz hareketleriyle veya sesiyle kontrol edilebileceğini söylemişti. Dorofeev açıklamalarına, bu şekilde çalışacak bir prototipin mevcut olduğunu ve yapılması gerekenin yapay zekaya, bağlamın öğretilmesinden ibaret olduğu ifadelerini ekledi. 

Bir hafta önce, Rusya Federasyonu Askeri-Teknik İşbirliği Federal Servisi Direktörü Dmitry Shugaev, Rusya'nın yabancı müşterilerle Su-57 avcı uçağı tedariki için ön müzakerelere başladığını söylemişti. Ancak yeni avcı uçağının öncelikli olarak Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edileceği belirtildi. Ayrıca Temmuz ayında, Su-57 avcı uçaklarının alımı için Rusya’ya beş ülkenin başvurduğu açıklanmıştı. 

banner34