banner23

banner26

banner24

Rus Donanması için “Robot-Gemiler” üretilecek

Rusya çok çeşitli silahlara ve modernize hava savunma sistemine sahip olacak bir gemi üretmeyi hedefliyor.

SAVUNMA SANAYİİ 19.07.2021, 13:15
Rus Donanması için “Robot-Gemiler” üretilecek
banner34

Rus Donanması denizlerdeki gücünü artırmak için yeni nesil gemilerin inşasına çalışıyor.

İzvestiya’nın haberine göre Savunma Bakanlığı’nın "22160 Vasily Bykov" projesine ait devriye gemilerinin ek alımları konusunda çalıştığı ifade edildi. Gemilerin, çok çeşitli silah sistemleriyle donatılabilmelerinden dolayı modüler olarak yapıldığı belirtilirken "Robot-Gemiler" olarak adlandırıldıkları da aktarıldı. Projeye son halinin verilmesinde halihazırda inşa edilmiş gemilerin Suriye’ye ve Arktik kıyılarına yapacağı yolculukların büyük önem arz ettiğinin altı çizildi. Haberin devamında bahsi geçen yolculuklarda tespit edilen eksikliklerin ortadan kaldırılması ve ihtiyaçlara cevap veren değişikliklerin uygulanmasının hedeflendiği bilgisi yer alırken devriye gemilerinin silah kompleksinin revize edileceği ve modernize edilen projenin yeni bir hava savunma sistemi ile donatılmasının mümkün olduğu belirtildi. 

Haberde, Proje 22160'ın gemilerinin Rus Donanması'ndaki en yeni gemilerden olduğu kaydedilirken donanmaya ilk olarak 2018 yılında bu sınıf bir gemi teslim edildiği ifade edildi. O zamandan beri her yıl bir adet olmak üzere toplamda 3 adet “Bykov”un Rus Donanması’nda görev aldığı bilgisi paylaşıldı. Söz konusu 3 geminin hepsinin Karadeniz Filosu’nun Su Bölgesi Güvenlik Tugayı’nda hizmet ettiği aktarılırken bu birimin görevleri arasında; kıyı sularında devriye gezmek, deniz üslerini korumak ve deniz geçişlerinde gemilere eşlik etmenin olduğu bilgilerine yer verildi.

Toplamda, 2023 yılına kadar 6 adet “Bykov” inşa edileceği belirtilirken Tuğamiral Vladimir Zaharov, filonun bu sayıdan daha fazla gemiye ihtiyacı olduğuna dikkat çekti.  Zaharov ayrıca bu gemilerin sadece Rus kıyı sularında değil; Kızıldeniz'de korsanlıkla mücadelede de görev alabileceklerini sözlerine ekledi.

26°
açık