banner23

banner26

banner24

banner25

Rus Donanması'na yeni bir nükleer denizaltı ekleniyor

Rus Donanması'na 7 Mayıs tarihinde nükleer tahrikli “Kazan” denizaltısının teslim edileceği öngörülüyor.

SAVUNMA SANAYİİ 04.05.2021, 13:32
Rus Donanması'na yeni bir nükleer denizaltı ekleniyor
banner34

Rus Silahlı Kuvvetleri'nin denizaltı muharebe kabiliyetleri artmaya devam ediyor.

TASS’ın haberinde, nisan ayının sonunda suyla buluşan nükleer tahrikli denizaltı Kazan’ın bayrak çekme töreninin 7 Mayıs’ta gerçekleşeceği; ancak henüz buna ilişkin resmi bir açıklama yapılmadığı belirtildi.

Haberde, Kazan denizaltısının filoya devrinin 25 Temmuz’da kutlanan Rus Donanması Günü'nde gerçekleşmesinin planlandığı, ancak sonrasında filo devrinin defalarca ertelendiği ve en son belirlenene göre 2020 yılının sonuna doğru bayrak çekilmesinin planlandığı ifade edildi. Söz konusu törenin gerçekleştirilememe sebebi olarak ise Rusya’nın gereken testleri planlanan tarihler içerisinde tamamlayamaması gösterildi.

Kazan denizaltısının testlerde “Kalibr” ve “Oniks” seyir füzelerinin fırlatma programlarını başarılı şekilde tamamladığı, buna ek olarak 2020'nin kasım ayında gerçekleştirilen testlerde seyir füzesi ateşleme denemelerinin de başarıyla tamamlandığı ifade edildi. Kazan denizaltısının ana saldırı silahlarının şu an “Kalibr”, “Oniks” olduğu ve gelecekte de gemisavar hipersonik seyir füzesi “Zirkon” olacağı vurgulandı.

21°
hafif yağmur