banner23

banner24

Rus donanması'ndan nükleer enerjili füze taşıyan denizaltı

Rusya Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada iyileştirilmiş 955A Projesi (Borei-A) nükleer enerjili füze taşıyan denizaltı Knyaz Vladimir, Rus donanmasının hizmetine girecek.

SAVUNMA SANAYİİ 12.06.2020, 11:46
Rus donanması'ndan nükleer enerjili füze taşıyan denizaltı
banner34

Rusya donanması, bu seferde geliştirilen nükleer füze taşıyan Knyaz Vladimir denizaltı ile gündeme geldi.

Severodvinsk şehrindeki Sevmash tersanesi, donanmada hizmet vermek için en son Proje Borei-A (955A) stratejik füze taşıyan sualtı kruvazörü Knyaz Vladimir için bir tören düzenleyecek.

Rus yerel savunma endüstrisindeki bir kaynak, TASS'a verdiği demeçte, 955A (Borei-A) nükleer enerjisiyle çalışan denizaltı Knyaz Vladimir'in geliştirdiği Proje, 12 Haziran'da Kuzey Filosu'nun 31. denizaltı bölümü ile hizmete gireceğini söylemişti.

Nükleer enerjili denizaltı, devlet denemelerini 2019'un sonlarında tamamladı. Ancak donanmaya teslimatı, hatalar nedeniyle ertelendi. Arızalar giderildikten sonra, sualtı kruvazörünün 12-21 Mayıs'ta Beyaz Deniz'de son testleri yapıldı. 

Alt kuruluşun kabul / teslim belgesini 28 Mayıs'ta imzaladığı Knyaz Vladimir, Rus Donanması için inşa edilen dördüncü nesil nükleer enerjili 955A stratejik füze taşıyan sualtı kruvazörü olarak dikkat çekiyor.

Kasım 2017'den beri Rus doananmasının gündeminde sualtı kruvazörü, Rusya Savunma Bakanlığı'nın verilerine göre, Knyaz Vladimir daha az gürültülü, gelişmiş manevra, derinlik ve silahlandırma kontrol sistemlerine sahip. Borei sınıfı denizaltılarında, 533mm torpido kovanları ve 16 Bulava balistik füzesi yer alabiliyor.

25°
az bulutlu