banner23

banner26

banner24

banner25

Rus Kıyamet Günü uçağından özel ekipmanlar çalındı

"Kıyamet Günü" uçağı Il-80 uçağında gerçekleşen soygunda, ikincil derecede önemli ekipmanlar çalındı. Yetkililer gerekli önlemlerin alındığını bildirdi.

SAVUNMA SANAYİİ 27.12.2020, 20:47
Rus Kıyamet Günü uçağından özel ekipmanlar çalındı
banner34

Bu ayın başlarında bir Rus Il-80'in kapaklarından birinden 30'dan fazla radyo istasyonu ünitesi çalındı. Takma ismiyle "Kıyamet Günü" uçağı olarak adlandırılan Ilyushin Il-80 hava komuta ve kontrol uçağının kargo kapağından çalınan ekipmanın ikincil derecede öneme sahip olduğu, Rus Birleşik Uçak Şirketi (Russian United Aircraft Corporation) tarafından yaılan açıklamada bildirildi.

Moskova merkezli Sputnik sitesinde yer alan haberde, Rus Birleşik Uçak Şirketi’nin eksik ekipmanın uçağın doğrudan işlevselliği ile ilgisi olmadığını aktardığı belirtildi. Ayrıca uçak şirketi açıklamasına göre soygunun gerçekleştiği Taganrog-Yuzhny havaalanının güvenliğinin önemli ölçüde arttığının tespit edildiği ve olayın ayrıntılarıyla ilgili soruşturmanın sürdüğü ifade edildi.

Suçluların parmak izleri ve ayakkabı izleri olay yerinde tespit edildi. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov’un, bu tür olayların tekrarlanmaması için önlemlerin alınması çağrısında bulunduğu belirtildi.

Il-80, SSCB dönemi Ilyushin Il-86 geniş gövdeli sivil yolcu jet uçağının bir modifikasyonudur. Uçak 1987'den tarihinden beri Rusya'da üretilen dört Il-80 mobil hava komuta ve kontrol uçağından biridir. Uçağa “Kıyamet Günü” takma adının verilmesi, nükleer bir savaşta hayatta kalmadaki benzersiz yeteneklerinden kaynaklanıyor. Uçak bir yandan havadan komuta merkezi görevi görürken, diğer yandan da ülkenin en yüksek rütbeli subaylarının güvenli bir şekilde yolculuk etmeleri için tasarlanmıştır.

ABD envanterindeki Boeing E-4B Nightwatch hava komuta karargâh uçağıyla benzerlik taşıyan Il-80 uçağında yolculuk edenler, görevlendirilmeleri takdirinde nükleer kuvvetler dahil olmak üzere Rus ordusunun tüm kademelerinin komutasını devralabilmekteler.

24°
açık