banner23

banner26

banner24

banner25

Rus nükleer denizaltısı "Kazan"ın atış denemesi tamamlandı

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından Pazartesi günü yapılan açıklamaya göre nükleer denizaltısı “Kazan”ın atış denemesi başarıyla tamamlandı.

SAVUNMA SANAYİİ 01.12.2020, 17:21
Rus nükleer denizaltısı "Kazan"ın atış denemesi tamamlandı
banner34

Nükleer enerji ile çalışan denizaltı “Kazan”, güdümlü nükleer füze ile atış denemesini başarılı bir şekilde tamamladı. Rusya Savunma Bakanlığının Pazartesi günkü açıklamasına göre yapılan atış denemesi, test sürecinin son aşamasıydı. Kazan, atış denemesini Beyaz Deniz’de gerçekleştirdi.

Rus haber ajansı Tass tarafından yapılan habere göre Rusya Savunma Bakanı, nükleer enerjiyle çalışan denizaltıdan yapılan atış denemesinin başarılı bir şekilde gerçekleştiğini açıkladı. Rus Bakan yaptığı açıklamalarda atış denemesinde kullanılan füzenin, bir gemi karşıtı güdümlü nükleer füzesi olduğu belirtildi.

Denemenin yapıldığı yerde güvenliğin sağlanması için Belomorsk bölgesindeki bir deniz üssünden yardım alındığı belirtildi.

Denizaltı 21 Kasım itibariyle, yapılan denemelerin son aşamasına girmiş oldu. Denizaltı mürettebatı yüzeyde ve su altı konumlarında manevra üzerine alıştırma yaparken, denizaltının da farklı derinliklerdeki temel sistemlerinin çalışma durumu denetlenecek.

885M nükleer enerjili denizaltı Kazan’ın projesi 2009 tarihinde başlamış, 2017 yılında ise suya indirilmişti. Denizaltının testlerini tamamlamasının ardından 2020 yılının sonunda Rus donanmasına girmesi bekleniyor.

24°
açık