banner23

banner24

Rus nükleer denizaltısı testlere başladı

Rus denizaltısı Borei-A sınıfı SSBN ‘Generalissimus Suvorov’ ilk fabrika denemeleri için Beyaz Deniz’e açıldı.

SAVUNMA SANAYİİ 26.07.2022, 18:41
Rus nükleer denizaltısı testlere başladı

Rusya nükleer denizaltısı “Generalissimus Suvorov” denizlerdeki gücünü arttıracak.

Rus donanmasının en modern denizaltılarından biri olan Borei-A sınıfı SSBN “Generalissimus Suvorov” ilk fabrika denemeleri için Rusya’nın kuzeybatısında yer alan Beyaz Deniz’e açıldı. 2022’nin sonuna kadar Rus donanmasının envanterine katılması bekleniyor.

Rus haber Tass’a konuşan bir yetkili "Nükleer enerjiyle çalışan denizaltı Generalissimus Suvorov, gemi yapımcısının deniz denemeleri için ilk kez Sevmash Tersanesi'nden Beyaz Deniz'e gönderildi. Testler, denizaltının denize elverişliliğini, operasyonel özelliklerini ve tasarlanan özelliklere uygunluğunu değerlendirecek.” açıklamasında bulundu.

Rusya’nın 4.nesil stratejik nükleer denizaltısı olan Generalissimus Suvorov; yaklaşık 170 metre uzunluğunda, 13 metre çapında. Su altı hızı saatte en az 46 kilometre. Ayrıca, su altındayken minimum gürültü ile yaklaşık 30 knot hızla gitmelerini sağlayan hidrolik jetler ve geliştirilmiş vidalarla donatıldı. Borei-A sınıfı denizaltılar 16 Bulava kıtalararası balistik füze ve 533 mm torpido taşıyor.

2022’nin sonuna kadar Generalissimus Suvorov, denizaltısının envantere katılması bekleniyor.

banner34