banner23

banner26

banner24

banner25

Rus obüsü Malva hizmete başlayabilir

Rus Savunma Bakanlığı, tekerlekli şasi üzerinde kundağı motorlu olmasıyla Rus topçuluk tarihinde bir ilk olan obüs Malva’yı faaliyete geçirmeyi planlıyor.

SAVUNMA SANAYİİ 15.05.2021, 17:16
Rus obüsü Malva hizmete başlayabilir
banner34

Rus Savunma Bakanlığı’nın, obüslerin henüz kurulmakta olan hava kuvvetleri tugayında faaliyete başlama ihtimali üzerinde durduğu düşünülüyor.

Rusya'nın günlük gazetelerinden İzvestiya’nın yaptığı haberde, Malva’ların hem askeri kuvvetlerin mobilitesini hem de hava kuvvetlerinin ateş gücünü radikal şekilde artıracağı vurgulandı.

İzvestiya’ya askerî kaynaklar tarafından aktarılan bilgiye göre ise, Savunma Bakanlığı’nca, testleri tamamlanma aşamasında bulunan Malva’ların hava kuvvetlerinin en önemli unsurlarından biri haline getirilmesi ihtimali üzerinde çalışmalar sürüyor; ancak bu yönde nihai karar henüz alınmadı.

Haberin devamında Malva’ların 152 mm 2A64 topu ile donatıldığı ve dakikada 8 mermi ateşleyebildiği belirtilirken, ön cephedeki düşman piyade ve teçhizatını hedef alabilecek 24 km'ye kadar menzilinin ve taktik nükleer silahlar dahil çok fazla hedefi yok edebilecek bir kabiliyete sahip olduğu vurgulandı.

Haberde obüslerin paraşüt kabiliyeti olmadığı, ancak nakliye uçaklarıyla taşınmasının mümkün olduğu ve karada paletli araçlara kıyasla mobilitesinin çok daha iyi bir seviyede bulunduğu bilgisi de yer aldı. Bahsi geçen mobilitenin, düşmanlarına kıyasla oldukça iyi bir düzeyde bulunmasının ise obüsün 8x8 tekerlek düzeni sayesinde olduğunun altı çizilirken, Malva’ların ağırlıklarının 30 top mermisi yüküne rağmen 32 ton olduğu ve Msta-S obüslerinden yaklaşık %25 daha hafif olduğu ifade edildi.

19°
açık