banner23

banner26

banner24

banner25

Rus T-14 Armata tankı, NATO için ciddi tehdit olarak görülüyor

Bir askeri analiz dergisinde, Rus yapımı T-14 Armata tankı ile ABD yapımı M1 Abrams tankının karşılaştırılması sonrası, Rus tankının NATO için ciddi tehdit olduğu aktarıldı.

SAVUNMA SANAYİİ 24.05.2021, 10:17
Rus T-14 Armata tankı, NATO için ciddi tehdit olarak görülüyor
banner34

T-14 Armata tankı, Rusya'yı NATO'ya karşı bir adım öne çıkarıyor.

Sputnik'in ABD merkezli askeri analiz dergisi National Interest'te yayınlanan Kris Osborn imzalı makaleye dayandırdığı haberinde, Rus yapımı T-14 Armata tankı ile ABD yapımı M1 Abrams tankının teknik özellikleri karşılaştırıldı.

Rus tankının, ABD'li muadilinden daha hafif ve daha hızlı hareket ettiğini belirten ABD'li uzman, Armata’nın mürettebatının dört kişiden oluştuğunu ve tankın insansız kule, yüksek atış hızı, termal görüntüleme menzili ve tankçıların koruma altında olduğu tasarım gibi özelliklere sahip olduğunu vurguladı.

Osborn ayrıca Armata’nın atış menzilinin Abrams tankının bugünkü modelleri ile neredeyse aynı olduğunu ifade etti.

Kris Osborn, Rus tankının belirtilen özelliklerinin doğru olması koşuluyla ABD ve NATO kuvvetleri için çok ciddi bir tehdit oluşturuyor gibi göründüğünü dile getirdi.

ABD'li yazar, Abrams'ın avantajları arasında ise ek ağırlık nedeniyle tankın hareketliliğini ağırlaştıran, ancak aynı zamanda aracın düşman ateşi altında hayatta kalma şansını artıran ağır zırha vurgu yaptı.

19°
açık