banner23

banner26

banner24

banner25

‘’Rus Tu-160 bombardıman uçağı Biden’ı korkutmalı’’

ABD merkezli askeri analiz dergisi The National Interest (NI), Rus Tu-160 bombardıman uçaklarının Başkan Biden’ı korkutması gereken özelliklerine yer verdi.

SAVUNMA SANAYİİ 14.06.2021, 09:32
‘’Rus Tu-160 bombardıman uçağı Biden’ı korkutmalı’’
banner34

Amerika’nın en prestiji askeri analiz dergilerinden olan The National Interest, Rus-Tu-160 bombardıman uçağının ABD Başkanı Joe Biden’ı korkutması gereken özelliklerini sıraladı.

Sputnik’in haberine göre, NI yazarı Trevor Filseth imzalı yazıda, Tu-160 ağır bombardıman uçaklarının kırdığı rekorlar ve Rus ordusunda hala kullanılmasını sağlayan özellikler ele alındı. Nato kod adı Blackjack olan Tu-160 uçağının muazzam boyutlarda olduğunu belirten yazar, aracın Sovyetler Birliği döneminde ABD’nin B-1 Lancer bombardıman uçağına karşılık inşa edildiğini, fakat Rus uçağının şimdiye kadar dünyanın en ağır ve büyük uçağı olmaya devam ettiğini ve Lancer B-1’den çok üstün olduğu değerlendirmelerinde bulundu.

Filseth, Tu-160’ların Sovyetler Birliği’nde hız, kalkış ağırlığı (275 bin kilogram) ve çeşitli ağır yüklerle uçuş irtifası bakımından çok sayıda rekor kırdığını vurguladı ve Rus Hava Kuvvetleri’nde hala hizmette olmasını uçağın bu parlak siciline bağladı. 

Moskova’nın son yıllarda Tu-60’ları elektronik aksamları başta olmak üzere birçok bakımdan modernize ettiğini kaydeden yazar, ‘’uçaklar eski dahi olsa rekor peşinde koşmaya devam ediyor. 2010 yılında Rus pikotlar Tu-160 ile havada iki kez yakıt takviyesi yaparak 18 bin kilometrelik bir mesafe kat etti’’ ifadelerini kullandı.

23°
açık