banner23

banner24

Rus uzmanlar İran'ın SİHA'larını inceledi

Uydu görüntülerine göre Rus askeri uzmanlar, İran'ın silahlı insansız hava araçlarını (SİHA) incelemek üzere 2 defa başkent Tahran yakınlarındaki Kaşan Hava Üssü'nü ziyaret etti.

SAVUNMA SANAYİİ 17.07.2022, 14:53
Rus uzmanlar İran'ın SİHA'larını inceledi
banner34

Rusya'nın İran'ın insansız sistemlerine olan ilgisi gün yüzüne çıkmaya devam ediyor.

CNN'in ABD'li yetkililere dayandırdığı istihbarat raporları ve uydu görüntülerine göre Rus askeri uzmanlar Haziran ayından Tahran'ın güneyindeki Kaşan Hava Üssü'nü ziyaret ederek, İran Devrim Muhafızları tarafından işletilen Şahid-191 ve Şahid-129 tipi SİHA'ları inceledi.

ABD'li yetkililere göre ayrıca heyet 5 Temmuz'da tekrardan askeri kargo uçağı ile Kaşan Hava Üssü'ne olağandışı bir iniş ziyaret gerçekleştirdi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan geçtiğimiz günlerde yaptığı yazılı açıklamada İran hükümetinin Rusya’ya bir kaç yüz adet SİHA vermek için hazırlandığı bilgisine sahip olduklarını belirtmişti.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ise cuma günü Ukraynalı mevkidaşı Dmitro Kuleba ile yaptığı telefon görüşmesinde bu iddiaları yalanlamıştı.

Öte yandan İran Devrim Muhafızları ile bağlantılı kargo uçaklarının Rusya'nın Ukrayna'yı işgale başlamasından bu yana Moskova'ya 25 sefer düzenlediği belirtildi.

İran'ın düşük maliyetli ve erişilebilir insansız hava araçları, Ortadoğu'daki birçok bölgede aktif olarak kullanılıyor. 

27°
parçalı bulutlu