banner23

banner24

Rus yapımı sistem, Alman gemilerini tehlikeye atıyor

Bir NATO ülkesi olan Almanya'nın kullanmakta olduğu Rus navigasyon sistemi Navi-Sailor 4100, Alman gemilerini siber saldırıya açık hale getiriyor.

SAVUNMA SANAYİİ 29.03.2021, 15:20
Rus yapımı sistem, Alman gemilerini tehlikeye atıyor
banner46

Almanya ordusu, yüzden fazla deniz aracında Rus yapımı Navi-Sailor 4100 navigasyon kullanmaya başlamıştı. Rus yapımı navigasyonların kullanılmaya başlandığı deniz araçlarının içinde denizaltılar da bulunuyor.

DW tarafından yapılan habere göre Rus yapımı navigasyonların kullanıldıkları araçları, siber sabotaja açık hale getirdiği iddia ediliyor. İddaların odağındaki navigasyon sistemleri 1990 yılında Rusya merkezli bir şirket tarafından geliştirildi. Rusya merkezli şirket daha sonrasında Finlandiyalı başka bir şirket tarafından satın alındı ancak şirketin savunma bölümü Ruslar ile olan ilişkisini sonlandırmadı.

Almanya merkezli Bild gazetesinin raporuna göre, Almanya ordusunun kullanmakta olduğu navigasyonun veri enkripsiyonu NATO'nun askeri güvenlik standartlarını karşılamıyor.

Raporda yer alan ifadelere göre Rusya'nın düzenleyeceği bir siber saldırı ile navigasyon sisteminin kullanılmakta olduğu gemi operasyon yetisini tamamen yitirebilir.

Bild'e göre navigasyon sisteminin oldukça yüksek manevra yeteneğine sahip ve sessiz çalışmakta olan U35 ve U36 denizaltıları ile de kullanılmasına karar verildi.

Almanya Parlamentosu'ndaki muhalefet üyelerinden biri, Bild tarafından hazırlanan habere dikkat çekerek bakanlığın neden NATO üyesi bir ülkenin navigasyon sistemini kullanmadığını açıklamasını ve kullanılan navigasyon sistemine ait yazılımın siber saldırılara açık olmadığından emin olmasını istedi.

banner34
16°
açık