banner23

banner24

Rusya dalga enerjisiyle çalışan insansız araç geliştirdi

Rusya, donanmasını dalga ve güneş enerjileri ile desteklenen insansız araçlarla takviye edecek.

SAVUNMA SANAYİİ 29.08.2021, 10:27
Rusya dalga enerjisiyle çalışan insansız araç geliştirdi

Rus donanmasına yeni katılacak insansız araç, Armiya-2021 Forumu’nda tanıtıldı. 

İzvestiya’nın haberine göre denizde dalga olmaması durumuna karşın, ürüne yardımcı motorlar ve güneş pili yerleştirildi. Dalga planörünün ana görevinin, donanmaya hidrometeorolojik destek sağlamak; yani suyun sıcaklığı ve tuzluluk oranı, hava basıncı ve rüzgar yönü gibi gemi gruplarının eylemleri ve silahların kullanımı için önemli parametrelerin ölçümünü yapmak olduğu açıklandı. Aracın, neredeyse her zaman otonom olarak çalışabilecek kabiliyette üretildiği belirtilirken, ömrünün altı ay ile sınırlı olduğu kaydedildi. Bu durumun sebebinin ise, denizde kalma süresinin artışıyla paralel olarak yüzeyinde yosun büyümesi ve tuz oluşumu sorunun bulunması olduğu belirtildi. 

Söz konusu ürünün, alışılmadık bir çalışma prensibine sahip bir dalga planörü olarak nitelendirildiği aktarıldı. Aracın temel olarak dalga enerjisiyle çalıştığı, kanat sisteminin su kolonunu kontrol ettiği ve onunla bağlantılı tüm yapıyı bir halatla çektiği ifade edildi. Dalgalar yukarı ve aşağı hareket ettiklerinde ise kanat sisteminde ileri bir itme oluştuğu ve aracın bu şekilde hareketini gerçekleştirdiği bilgisi paylaşıldı. 

Bu aracın, gemiden atılan geleneksel şamandıraların yerini alacağı düşünülüyor. Rus yetkililer, planlarının belirli bir yörüngede iki knot'a kadar bir hızla altı ay boyunca hareketini gerçekleştirebilecek bir ürün ortaya koymak olduğunu ve bunu başardıklarını söylediler. 

banner34