banner23

banner24

Rusya'dan ABD’ye İran konusunda aktif tutum çağrısı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'ye İran ile gerçekleştirilen nükleer anlaşmanın yeniden etkili hale getirilmesi ile ilgili bütün problemlerin çözülmesi için daha aktif olma çağrısında bulundu.

SAVUNMA SANAYİİ 27.09.2021, 16:59
Rusya'dan ABD’ye İran konusunda aktif tutum çağrısı

Lavrov, New York’ta Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu oturumları arasında 25 Eylül'de gerçekleştirdiği basın toplantısında, İran, Rusya, Çin, Fransa, İngiltere ve Almanya arasında Viyana’daki müzakerelerin en kısa zamanda yeniden başlamasını umduğunu belirtti. Lavrov bununla birlikte, İran’a yaptırım uygulanmaması uyarısında bulundu.

Şarkul Avsat’ın haberine göre Lavrov, basın açıklamasında “Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun elinde İran’ın nükleer programını askerî amaçlarla kullanmaya çalıştığına yönelik bir kanıt bulunmuyor” ifadelerine yer verdi.

İran’ın artık nükleer anlaşmaya dair bir dizi taahhüdü yalnızca ABD’den çekinmesinden dolayı yerine getiremediğini aktaran Lavrov, Washington’un 2018 yılından bu yana sadece İran’a zenginleştirilmiş  uranyumla alakalı yaptırımlar uygulamakla kalmayıp, İran’la yasal olarak ticaret yapan tüm tarafları da hedef alan yaptırımlar da uyguladığına işaret etti.

banner34