banner23

banner26

banner24

banner25

Rusya'dan en az 52 milyar dolarlık askerî ihracat

Bu yıl 4 milyar dolardan fazla askerî sözleşmeler imzalayan Rusya, son olarak en az 52 milyar dolar değerinde askerî teçhizat siparişi aldı.

SAVUNMA SANAYİİ 21.05.2021, 09:45
Rusya'dan en az 52 milyar dolarlık askerî ihracat
banner34

Son yıllarda özellikle kara ve hava sistemlerinin üretimine ağırlık veren Rusya'nın askerî ihracat rakamı yükseliyor.

Sputnik'te yer alan haberde basın mensuplarına konuşan Rus askerî ihracat şirketi Rosoboronexport'un başkanı Aleksandr Miheyev, askerî teçhizat için aldıkları sipariş hacminin 52 milyar 100 milyon dolar olduğunu söyledi.

HellRussia-2021 forumunda konuşan Miheyev, bu yıl 4 milyar doları aşan sözleşmeler imzalayan Rusya'nın son olarak sipariş portföyünün 52 milyar 100 milyon dolar olduğunu ifade etti.

Daha önce Rus devlet savunma sanayii şirketi Rostech'in başkanı Sergey Çemezov, 2020'de yapılan sözleşmeler sonucu Rusya'nın yurt dışına 21 milyar 800 milyon dolarlık askerî ihracat gerçekleştireceğini açıklamıştı. Buna ek olarak Rus medyası, o yıllarda ihracata yönelik silah ve askerî teçhizat sipariş portföyünün yaklaşık 55 milyar dolar olduğunu bildirdi.

Rusya'nın askerî ve teknik iş birliği alanındaki ihracatın yüzde 45'ini hava araçları, yaklaşık yüzde 30'unu hava savunma ve yaklaşık yüzde 15'ini kara teçhizatı oluşturuyor. Geriye kalanını deniz teçhizatı ve diğer ürünler oluşturuyor. Rusya’nın askerî ve teknik iş birliği alanındaki en büyük partnerlerinin ise Hindistan, Çin, Mısır, Cezayir ve Türkiye gösteriliyor.

24°
açık