banner23

banner24

Rusya'dan Suriye'de Kinjal füzesi ile dev tatbikat

Rus Hava Kuvvetleri, Suriye'deki Hmeymim Hava Üssü'ne Kinjal hipersonik füzesi entegreli MiG-31K önleme uçakları sevk etti.

SAVUNMA SANAYİİ 16.02.2022, 12:21
Rusya'dan Suriye'de Kinjal füzesi ile dev tatbikat

Rusya, Ukrayna sınırındaki askeri hareketliliğin dışında Doğu Akdeniz bölgesinde tatbikat düzenliyor.

TASS haber ajansı Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun Suriye bulunan Hmeymim Hava Üssü'nü ziyaret ettiği anlara ilişkin görüntü paylaştı.

Şoygu ziyareti sırasında tatbikat amacı ile Rus Silahlı Kuvvetleri'nin Doğu Akdeniz'de düzenleyeceği tatbikat için ilk kez Hmeymim Hava Üssü'ne inen Kinjal hipersonik füzesi entegreli MiG-31K önleme uçaklarını (NATO Kodu: Foxhound) da yerinde inceledi.

Tatbikat için Rusya'dan Suriye'ye 2 adet MiG-31K önleme uçağı, 1 adet Il-38 Denizaltı Savunma Harbi (ASW) uçağı ve 3 adet Tu-22M3 bombardıman uçağı sevk edildi. 

Hmeymim'deki pist uzatma çalışmalarının ardından düzenlenen tatbikata Rus Donanmasına bağlı Karadeniz Filo’sundan güdümlü füze kruvazörleri ve Kilo sınıfı denizaltılar da katılım sağlıyor. Tatbikat süresince Rus Silahlı Kuvvetleri, Hmeymim Hava Üssü ve Tartus’taki askeri varlığına yönelik olası tehditleri ele alacak. 

Kaliningrad'a da Kinjal füzesi gönderildi

8 Şubat'ta Rus MiG-31K gövde altında bir adet Kinjal hipersonik füzesi ile Kaliningrad'da bulunan Chkalovsk Hava Üssü iniş yaptığı görülmüştü. MiG-31 önleme uçağının iniş yaptığı Chkalovsk Hava Üssü, Rus Hava Kuvvetleri tarafından yoğun olarak kullanılıyor. Üsse daha önce Rusya'nın Baltık Donanma Filosu'na ait Su-27 savaş uçakları konuşlandırılmıştı.

Kh-47 Kinjal Hipersonik Füze

Iskander taktik balistik füzesinin havadan fırlatılan modeli olan Kinjal füzesi, 2000 km'ye varan menzili ile sesten 10-20 kat daha hızlı uçabiliyor. 

İlk testini 2018'de tamamlayan ve Rus Hava Kuvvetleri'ndeki MiG-31 önleme uçakları ve Tu-22M3 bombardıman uçakları tarafından atılabilen hipersonik füze, 15 metretlik CEP değeri ile hedefini hassas bir şekilde imha edebiliyor.

Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin Mart 2020'de yaptığı bir açıklamada, Kinjal hipersonik füzesinin ABD'nin Rusya'nın nükleer potansiyelini yok etme girişimlerini ve füze savunma sistemini anlamsız hale getirdiğini söylemişti. 

Putin, "Yurtdışında bazı uzmanlar, nükleer silahları anlamsız kılmak için çalışmalar yürütüyor. Örneğin; hepinizin çok iyi bildiği ABD'nin füze savunma sistemi de, Rusya'nın nükleer potansiyelini yok etmeye, anlamsız kılmaya yönelik. Ancak biz hipersonik silah geliştirdikten sonra ABD'nin girişimleri ve halihazırda harcadığı milyarlarca dolar anlamsız hale geldi" dedi. 

Rusya Savunma Bakanlığı, envanterdeki MiG-31 önleme uçaklarının en az 10 adedini Kinjal füzesi atabilecek şekilde modernize edildiğini açıklamıştı.

banner34