banner23

banner24

Rusya'dan Tsirkon füzesi ile deniz hedefine başarılı atış

Rusya, geliştirdiği Tsirkon hipersonik füze ile testlerine bir yenisini daha ekleyerek, deniz hedefini başarılı bir atış ile vurdu.

SAVUNMA SANAYİİ 18.11.2021, 15:41
Rusya'dan Tsirkon füzesi ile deniz hedefine başarılı atış

Rusya, Tsirkon hipersonik füzesini testlerini gerçekleştirmeye devam ediyor.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Rus Donanması Kuzey Filosu envanterinde bulunan Amiral Gorshkov fırkateyninden fırlatılan Tsirkon hipersonik füzesinin Beyaz Deniz'deki hedefini başarılı bir atışla vurulduğu ifade edildi.

Açıklamada, kayıt ekipmanı verilerinin hipersonik füzenin uçuşunun belirlenen parametrelere uygun olduğunu gösterdiğini ve hedefin doğrudan isabetle imha edildiği belirtildi.

Rusya, Tsirkon füzesini daha önce, Amiral Gorshkov fırkateyninden atışlarını gerçekleştirmiş olup gemi atış testlerini tamamlamıştı.

Testlerin 2022 yılında da devam etmesi beklenirken, son aşama testlerinin tamamlanmasının ardından Tsirkon füzelerinin Rus Silahlı Kuvvetlerine teslim edilmesi planlanıyor.

Rusya, Tsirkon füzelerini denizaltı ve savaş gemilerinde kullanmayı planlıyor. Hipersonik gemisavar füzesi olarak adlandırılan 3M22 Tsirkon’un (NATO kodu: SS-N-33) menzilinin 1.000 kilometre olduğu ve ses hızının 9 katına kadar (11.025 km/s) çıkabildiği iddia ediliyor. Faydalı yükü 300-400 kilogram olduğu düşünülen füzenin uzunluğu ise yaklaşık olarak 10 metre olarak bildiriliyor.

banner34