Rusya, Havacılık ve Uzay Kuvvetleri'ni modernize ediyor

Rusya Savunma Kuvvetleri, modern S-350 hava savunma sistemi kapasitesini kuvvetlendiriyor.

SAVUNMA SANAYİİ 10.01.2021, 16:31
Rusya, Havacılık ve Uzay Kuvvetleri'ni modernize ediyor

Rusya savunma departmanı basın servisi, askeri kuvvetlerde yeni yılda ne tür değişikliklerin beklendiği hakkında açıklamada bulundu. Rus hava savunma güçlerinin, en modern hava savunma sistemlerinden biri olan S-350 "Vityaz”, 2 yeni S-400 ve 18 Pantsir-S hava savunma sistemlerini envanterlerine ekleyecekleri ifade edildi.

Geçen yıl Rusya Havacılık ve Uzay Savunma Kuvvetleri, 24 birim S-400 ve 24 birim Pantsir-S edinmişti. Bu askeri birlikler Sverdlovsk, Sakhalin ve Samara bölgelerinde hizmete girmiş, S-350 sistemi ise Leningrad bölgesinde bulunan eğitim merkezine gönderilmişti.

Rusya merkezli Topwar.ru sitesinde yer alan haberde, Rus ordusunun, S-350 "Vityaz" sistemlerinin Rusya Havacılık ve Uzay Kuvvetleri'ne dahil edilmesiyle hava savunma sistemlerinin potansiyel düşman seyir füzelerine karşı etkinliğinin 2-2,5 kat daha etkili hale geleceği açıklaması aktarıldı. Sistemin maksimum 30 kilometre irtifa ve 120 kilometre operasyonel menzili olduğu, hareket halindeyken muharebe durumuna geçme süresinin yaklaşık 5 dakika olduğu ve ayrıca sistemin orta ve kısa menzilli füzeler kullandığı ifade edildi.

12°
açık