banner23

banner26

banner24

banner25

Rusya İHA’lara karşı insansız helikopter geliştiriyor

Rusya düşman insansız hava araçlarının (İHA) imhasına katkıda bulunacak insansız helikopter projesi için çalışmalara başladı.

SAVUNMA SANAYİİ 18.12.2020, 10:56
Rusya İHA’lara karşı insansız helikopter geliştiriyor
banner34

Rusya insansız hava aracı imha görevlerinde, uçaksavar silah sistemlerine yardımcı olmak için insansız helikopter geliştiriyor.

RIA Novosti’nin haberine göre ismi açıklanmayan bir Rus askeri yetkili, geliştirilen yeni insansız helikopterin son derece alçak irtifalarda faaliyet gösteren küçük ve düşük hızlı düşman İHA’larını izleyeceğini ifade etti.

Askeri yetkili, insansız helikopterin geliştirilmesine kasım ayından itibaren başlandığını ve helikopterin yapımında mevcut teknoloji kullanılarak üretileceğini sözlerine ekledi.

Ayrıca Rossiyskaya Gazeta tarafından yapılan haberde, bu projenin yanı sıra Rusya’nın yeni bir insansız saldırı helikopteri geliştirdiği bildirildi. İnsansız saldırı helikopteri projesinde yer alan Rus Hava Kuvvetleri Merkez Bilimsel Enstitüsü Araştırma Merkezi’ni referans alan haberde, geliştirilen insansız saldırı helikopterinin 2,5 ila 3 ton ağırlığında olacağı ve 20-30 kilometre atış menziline sahip olduğu belirtildi.

Rusya’nın insansız helikopter projesinin altında Türk İHA’ları yatıyor

RIA Novosti, Rusya’nın insansız helikopter projesinin altında yatan sebebin Türk İHA’larının Dağlık Karabağ’daki üstün başarısından dolayı olduğunu ifade etti.

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki Dağlık Karabağ çatışmasında, Azerbaycan envanterinde bulunun Türk İHA’ları, Ermenistan ordusuna ciddi zaiyat verdirmişti.

20°
açık