banner23

banner24

Rusya ile Türkiye arasında ikinci S-400 anlaşması imzalandı

Rusya’dan S-400 açıklaması geldi. Moskova’dan yapılan açıklamaya göre, S-400’lerin ikinci parti teslimatı için Türkiye’nin kararının beklendiği bildirildi.

SAVUNMA SANAYİİ 23.08.2020, 16:27
Rusya ile Türkiye arasında ikinci S-400 anlaşması imzalandı

Rus devlet silah ihracat şirketi Rosoboronexport’un Başkanı Aleksandr Miheyev, Türkiye’ye S-400 sevkiyatına yönelik ikinci anlaşmanın imzalandığını ancak Moskova ve Ankara’nın anlaşmanın uygulanmasına yönelik mali modeli görüştüklerini ifade etti.

Rusya Askeri-Teknik İşbirliği Federal Servisi Başkanı Dmitry Shugayev, Koronavirüs kısıtlamaları sebebiyle anlaşmada belirtilen teslimat süresi hakkında öngörüde bulanamayacaklarını ve bu konuda Türkiye'nin son kararını beklediklerini belirtti.
 

Shugayev, S-400'lerin ikinci parti teslimatı hakkında Türkiye ile görüşmelerinin ilerlediğini ve Türk tarafının nihai kararını beklediklerini söyledi. Shugayev ayrıca Türkiye'nin toplamda 1 milyar dolarlık Rus askeri teçhizatı ısmarladığını da sözlerine ekledi.

Yine medyadaki haberlerde, Rus Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov'un S-400 füze savunma sisteminin ek sevkiyatını Türkiye'ye gerçekleştirebileceklerini söylediği cümleler yer almıştı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Rusya'dan satın alınan 'ilk parti' S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi ile ilgili yaptığı açıklamada, S-400'lerin konuşlandırılmasının koronavirüs nedeniyle geciktiğini ancak planlandığı şekilde ilerleyeceğini belirtmişti.

banner34