banner23

banner26

banner24

Rusya, Karadeniz’deki ABD füze muhrip gemisini gözetliyor

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından, Karadeniz’e giren Amerikan güdümlü füze muhrip gemisinin gözetlenmekte olduğu açıklandı.

SAVUNMA SANAYİİ 24.11.2020, 15:22
Rusya, Karadeniz’deki ABD füze muhrip gemisini gözetliyor
banner34

Rus Ulusal Savunma Yönetim Merkezi, Karadeniz’e giren Amerikan füze muhrip gemisinin Rus Deniz Kuvvetleri tarafından gözetlenmekte olduğunu açıkladı. 23 Kasım'da Karadeniz’e girmiş olan askeri geminin, Arleigh Burke sınıfı bir güdümlü füze muhribi USS Donald Cook (DDG 75) olduğu bildirildi.

Defence Blog tarafından yapılan habere göre, 23 Kasım'da Karadeniz’e giren USS Donald Cook’un gözetlenmeye başlandığı Rusya Savunma Bakanlığı tarafından açıklandı.

Daha öncesinde ABD donanması tarafından basına yapılan açıklamada, NATO üyeleri ve dostlarına destek olması için DDG 75’in Karadeniz’e sevk edildiği bildirilmişti.

2020 yılının başından beri Karadeniz’e ABD Donanması’na ait 7 gemi girmiş oldu. En son eylül ayında bir DDG 80 Karadeniz’e giriş yapmıştı.

Yapılan basın açıklamasına göre, Donald Cook bölgesel stabilite için rutin operasyonlar yürütüyor. Donald Cook’un komutan subayının ifadelerine göre Karadeniz’de daha önce de bulunan gemi önemli bir diplomatik görevi yerine getiriyor.

Karadeniz, deniz ticareti ve Avrupa’nın stabilliği için önemli bir deniz yolu. ABD donanması Karadeniz’de diğer NATO üyesi ve müttefiki ülkeler ile birlikte çalışıyor.

23°
açık