banner23

banner26

banner24

banner25

Rusya, "Poseidon"ın testlerine başladı

Rusya, Kuzey Kutbu’nda dünyanın en büyük torpidosu olarak bilinen “Poseidon”ın testlerine başladı.

SAVUNMA SANAYİİ 08.04.2021, 10:01
Rusya, "Poseidon"ın testlerine başladı
banner34

Kuzey Kutbu'na kıyısı olan Rusya, diğer kıyı ülkelerine rağmen bölgedeki askeri varlığını artırmaya devam ediyor.

Patlatıldığında nükleer tsunami etkisi oluşturabileceği düşünülen dev torpidonun testleri Rusya tarafından Kuzey Kutbu’nda başlatıldı.

Geçtiğimiz günlerde Amerikan CNN televizyon kanalında, Pentagon tarafından tespit edilen "Rusya’nın Kuzey Kutbu’nda gizli bir askeri faaliyet yürüttüğü" bilgisi gündeme getirilmişti.

Haberde Rusya’nın Kuzey Kutbu’nda yeraltı tesisleri kurmaya başladığına yer vedildi. Kıyıya yakın buzullar arasında inşa edildiği söylenen tesislerin “Poseidon” projesi için kurulduğu ileri sürüldü.

“Poseidon” New York’u sular altında bırakabilir

NATO standartlarına göre “Kanyon” olarak isimlendirilen bu torpido 10 kiloton kuvvetinde nükleer başlık taşıyabiliyor. Rusya bu torpidoyu Kuzey Kutbu’ndan fırlattığında ABD kıyılarına ulaşabileceği; patladığı takdirde ise Newyork’u sular altında bırakabileceği düşünülüyor.

20 m uzunluğa, 1,8 m genişliğe ve 100 ton ağırlığa sahip insansız sualtı aracının saatte 200 km hıza ulaşabildiği tahmin ediliyor.

Rusya bölgede askeri varlığını artırıyor

Bölgede varlığını artıran Rusya’nın önümüzdeki 5 yıl içerisinde askeri varlığını daha da artıracağı öngörülüyor.

Kuzey Kutbu’na Rusya dışında birçok ülkenin kıyısı bulunuyor. Rusya, Kanada, Norveç, Danimarka ve ABD arasında bölgenin enerji rezervlerinden dolayı hakimiyet kurma çabası söz konusu. Küresel ısınma sonucu suların yükselmesi bölgenin ticaret gemilerine açılma olasılığını artırıyor. Bu da Rusya’nın bölgedeki politikasını etkileyen bir unsur.

BM bünyesinde faaliyet yürüten “Uluslararası Deniz Yatağı İdaresi”ne göre Kuzey Kutbu’na kıyısı olan ülkeler kıyıdan itibaren 370 km alanı kendi ekonomik çıkar alanı ilan edebiliyor.

17°
açık