banner23

banner24

Rusya, Sarmat için imzaları attı

Rusya Savunma Bakanlığı; Sarmat adlı kıtalararası balistik füzesi ve başka çeşitli silahların teslimatına ilişkin Rus savunma sanayii firmaları ile çeşitli anlaşmalara imza attı.

SAVUNMA SANAYİİ 17.08.2022, 11:29
Rusya, Sarmat için imzaları attı
banner46

Moskova'da düzenlenen 8. Uluslararası Askeri-Teknik Forumu çok sayıda anlaşmaya ev sahiplği yaptı.

ARMY-2022 olarak da bilinen forumda yapılan anlaşmalar neticesinde Rus ordusuna Orlan-10, Orlan-30 ve İnohodets İHA'lar, kısa menzilli balistik füze sistemi İskender-M ve S-500 hava savunma sistemleri sağlanacak.

Rusya Savunma Bakanlığı ayrıca, Sarmat kıtalararası balistik füzesinin Rus ordusuna teslimatına yönelik de bir anlaşma imzaladı. Anlaşma, Makayev Devlet Roket Merkezi ile gerçekleştirildi.

File:Moscow Victory Parade 2010 - Training on May 6 - img08.jpg - Wikimedia  Commons

Sarmat kıtalararası balistik füzesi
1988'den bu yana Rusya'nın envanterinde bulunan Sarmat, diğer bir kıtalararası balistik füze olan Voyevoda'nın yerine kullanılmak üzere Rusya tarafından geliştirildi.

2010’dan beri üzerinde çalışılan, Voyevoda’dan daha fazla nükleer başlık taşıyabilen ve daha yüksek menzile sahip olan Sarmat; Kuzey ve Güney Kutuplarını geçerek hedefe ulaşabilme kabiliyetine sahip

Sarmat'ın, yaklaşık 200 tonluk ağırlığı ve kısa süreli aktif uçuş özellikleriyle, mevcut füze savunma sistemleri tarafından engellenmesinin imkansız olduğu ileri sürülüyor. Askeri uzmanlaraa göre Sarmat, 11 bin ila 18 bin km'lik bir menzile sahip.

Sarmat’ın ilk fırlatma denemesi nisan ayında gerçekleştirilmişti.

banner34
22°
parçalı bulutlu