banner23

banner26

banner24

banner25

Rusya SİHA çalışmalarını sürdürüyor

Rusya'nın büyük beklenti içinde olduğu SİHA’sı Grom üzerindeki çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

SAVUNMA SANAYİİ 21.05.2021, 17:33
Rusya SİHA çalışmalarını sürdürüyor
banner34

Dünya ülkelerinin SİHA'lara olan ilgisi ve kullanımının artmasının ardından SİHA çalışmalarını arttıran Rusya'nın bu alanda diğer ülkelerin gerisinde kaldığı ön plana çıkıyor.

Kırım kıyılarında sıklıkla 20 bin metre ve daha yüksek rakımlarda keşif yapan ABD İHA’sı RQ-4 Global Hawk’lar tespit edilmesine rağmen, Rusya’nın İHA’larını o yüksekliğe çıkaracak bir motoru bile bulunmuyor. Dolayısıyla Grom, Rusya için son derece önemli bir konumda bulunuyor.

Gazeta.ru’nun haberinde, uzman kaynağın; Rusya’nın, ABD’nin MQ-9 Reaper’ından ve Bayraktar Akıncı’dan açık şekilde geride olduğu ve bahsi geçen İHA’ların teknolojilerinin yakalanması gerektiğine ilişkin sözleri dikkat çekti. Rusya’nın İHA’lara yönelik çalışmalarının 2008 Rus-Gürcistan savaşı sonrası başladığı ve Orion İHA’larıyla pazara ilk adımını attığı ifadesi haber metninde yer aldı. Haberin devamında Helios ve Sirius’un geliştirildiğine ve dünya standartlarına daha yakın araçlara sahip olunduğuna vurgu yapıldı. Bayraktar Akıncı’nın özelliklerine ve Orion’daki gelişmelere de işaret edilerek, Rusya’nın önünde otonom sistemlerin yeni savaş teknolojilerine daha entegre edilmesi hedefinin bulunduğu belirtildi. Haber kaynağı ayrıca, yetkililerin de söz konusu gerekliliklerin farkında olduğunu ve bu sebeple Grom SİHA çalışmalarının sürdürüldüğünü belirtti.

Orion’ların daha çok barış zamanlarında işlevsel olan, kırılgan araçlar olduğu ifadesi metinde yer alırken, Grom’un ise Rusya’nın söz konusu kırılganlığını ortadan kaldırmak için uygun bir araç olduğu belirtildi. Grom için çalışmaların başarıyla sürdürüldüğü ancak öte yandan Rusya’nın geniş ve verimli bir İHA filosu oluşturmasının önünde ciddi problemler bulunduğunun altı çizildi. Öncelikle motor problemine vurgu yapılırken, ülkede havacılığın bulunmadığı ve son yerli pistonlu motorun 1960’larda üretildiği belirtildi. İkinci olarak ise yörünge frekans kaynaklarının oldukça sınırlı olduğunun altı çizildi. Yamal ve Ekspres iletişim uyduları bulunsa da, bu uydular ithal bileşenlerden oluştuğu için uzun vadede bu şekilde yürütülen çalışmaların engellenmesinin çok kolay olacağının yanı sıra; bahsi geçen uyduların askeri amaçlarla kullanılmasının yaptırıma tabi tutulacağına işaret edildi.

24°
açık