banner23

banner26

banner24

banner25

Rusya, Su-57 üretimini hızlandırıyor

Rusya, Su-57 5'inci nesil savaş uçağının üretimini hızlandırarak 2022 yılından itibaren her yıl 12 adet olmak üzere toplamda 76 adet Su-57 savaş uçağını ordusuna teslim edecek.

SAVUNMA SANAYİİ 16.07.2021, 09:53
Rusya, Su-57 üretimini hızlandırıyor
banner34

Rusya, beşinci nesil savaş uçağı Su-57'nin aktif olarak kullanılması için süreci hızlandırıyor.

Sputnik'te yer alan habere göre Rus devlet savunma sanayii şirketi Rostec bünyesindeki Birleşik Uçak Şirketi (UAC) Başkanı Yury Slyusar, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile savunma sanayii alanında bir görüşme gerçekleştirdi.

UAC Başkanı Slyusar görüşme sonrası yaptığı açıklamada, "Operasyonel-taktik havacılık alanında geçen yılki en önemli olay, seri üretimi yapılan ilk Su-57'nin aralık ayında orduya teslim edilmesiydi. Bu yıl dört uçak teslim edeceğiz. Ardından hedefimiz, işbirliği yaparak yılda 12 uçak seviyesine ulaşmak. Savunma Bakanlığı'yla 76 Su-57'nin tedarikini öngören anlaşma imzaladık." ifadelerini kullandı.

Slyusar, beşinci nesil avcı uçağı Su-57'lerin yeni versiyonlarının geliştirilmesine yönelik test ve tasarım çalışmalarına bu yıl başlanacağını kaydederken Su-57'nin çok sayıda görevin yerine getirilmesi için ana uçak platformu olarak seçildiğini anımsattı.

Beşinci nesil savaş uçağı olan Su-57, her türlü hava, kara ve deniz hedefleri için tasarlandı. Uçağın yüksek manevra kabiliyeti, en yeni kabin içi radyoelektronik ekipman kompleksi ve düşük görünürlük gibi ayırt edici özellikleri bulunuyor.

20°
açık