banner23

banner24

Rusya, taşıyıcı uçağına geri dönebilecek İHA geliştiriyor

Rus Kronstadt şirketi, üzerinden havalandığı taşıyıcı uçağa geri dönebilecek insansız hava araçları (İHA) geliştirdiğini duyurdu.

SAVUNMA SANAYİİ 21.08.2021, 08:30
Rusya, taşıyıcı uçağına geri dönebilecek İHA geliştiriyor
banner46

İnsansız hava araçlarının dünyada yükselen trendine paralel olarak Rusya’da bu alandaki yatırımlarına hız verdi. Rus Kronstadt şirketi, İHA’ların üzerinden uçuş yaptıkları taşıyıcı uçağa geri dönebilmesi için teknoloji geliştiriyor. 

Sputnik’e konuşan Kronstadt şirketi Genel Müdürü Sergey Bogitakov, taşıyıcı uçak havadayken uçuşa başlayabilen ve daha sonra taşıyıcı uçağa geri dönebilen İHA’lar üzerinde çalıştıklarını söyledi. 

İlgili teknoloji ile asıl amaçlananın ‘’havadayken uçuşa geçme özelliği’’ olduğunu kaydeden Bogitakov, Molniya İHA sistemlerinin aktif bir şekilde kullanılmasından söz ettiğini ve taşıyıcı uçak olarak temel alınabilecek uçaklardan birinin İl-76 askeri nakliye uçağı olduğunu ifade etti. Bogatikov ayrıca, “Molniyaların İl-76 uçağına dönüş yapması olasılığı değerlendiriliyor. İHA’larn ek olarak Checkmate isimli tek motorlu beşinci nesil savaş uçağında da kullanılması planlanıyor” dedi.
 

banner34
24°
parçalı bulutlu