banner23

banner26

banner24

banner25

Rusya yeni insansız deniz araçları geliştiriyor

Rusya yapay zeka kullanan ve 8-10 kilometre derinlikte görev yapabilen insansız deniz araçları (İDA) üzerinde çalışıyor.

SAVUNMA SANAYİİ 01.05.2021, 21:29
Rusya yeni insansız deniz araçları geliştiriyor
banner34

Rusya, insansız deniz araçları (İDA) konusunda çalışmalarına devam ediyor. 

Gazeta Ru’nun haberine göre Rusya, su altı ve su üstü insansız deniz araçlarını savaşta kullanılabilir hale getirecek bir sistem kurmak için çalışmalarını sürdürüyor. Geliştirilen insansız deniz araçlarının, savaş gemilerinin ve denizaltıların hakim olduğu mevcut düzeni baştan aşağı değiştireceği ifade edildi. Ayrıca İDA sürülerinin yapay zeka ile destekleneceği de aktarıldı.

Temel görevleri düşman unsurlara gizlice yaklaşarak imha etmek olan söz konusu insansız deniz araçlarının ağırlıklarının ise, hem su üstü hem de su altı araçlar için, 500-1000 ton olduğu belirtildi. Öte yandan bu İDA'ların oldukça düşük maliyetlerle üretildiği ve günümüz deniz savaşı konseptine göre çok daha ucuza mal olduğu aktarıldı.

Haberin devamında İDA'ların 8-11 km derinliklerde dahi iletişim sorunu yaşamadığı ve bunun oldukça başarılı bir sonuç olduğu da eklendi. 8-11 km gibi derinliklerler seyir eden İDA'lara yönelik herhangi bir önleyici unsurun geliştirilmediğinin de altı çizildi.

 

20°
açık