banner23

banner24

Rusya, yeni uçak gemisi yapımında zorlanabilir

Rusya'nın yeni uçak gemisi projelerine ihtiyaç duyduğu ancak yakın dönemde bu kabiliyetlere kavuşamayacağı çeşitli platformlarda gündeme getiriliyor.

SAVUNMA SANAYİİ 22.05.2021, 21:16
Rusya, yeni uçak gemisi yapımında zorlanabilir

Rus Savunma Bakanlığı tarafından yürütülen 3 yeni uçak gemisi projesinin geleceği tartışma konusu olmaya devam ediyor.

İzvestiya’nın haberinde, Rusya Federasyonu Hükümeti bünyesindeki Askeri-Sanayi Komisyonu yönetim kurulu üyesi Vladimir Pospelov’un 2024-2033 için yeni bir devlet silahlanma programının hazırlandığına ilişkin ifadelerine yer verilirken, fizibilite ve fiyatlandırma çalışmalarının öneminin altı çizildi. Savunma Bakanlığı’ndaki kaynaklara göre bahsi geçen 3 projenin hepsinin taslak aşamasında olduğu ve nihai kararın yalnızca uçak gemilerinin özellikleri değerlendirilerek değil, gerekli tesislerin oluşturulup oluşturulamayacağı konusunun da netleştirilmesiyle verilebileceği vurgulandı.

Haberde uçak gemisi konusunun Rus Donanması için gelecekte ciddi bir sorun olacağının altı çizilirken, Rusya’nın ilk ve tek uçak gemisi Amiral Kuznetsov’un Sovyetler Birliği dağılmadan kısa süre önce yapıldığına dikkat çekildi. 1993 yılında ise, bir başka uçak gemisi Varyag’ın inşaatının %70’lik kısmının tamamlandığı, ancak dönemin Rusya ve Ukrayna başbakanlarının anlaşma sağlayamaması sonucu Rusyanın, söz konusu inşaatı tamamlamayı reddettiği belirtildi. Bunun yanı sıra Rus filosunun yalnızca 1 tane, Amiral Kuznetsov, uçak gemisi olduğu ve bu geminin de 30 yıldan eski olduğu vurgulandı.

Bugün değilse bile gelecekte Rusya’nın uçak gemisi problemiyle yüzleşeceği ve Rus yetkililerin de bunun farkında olduğu hususu haber metninde belirtilirken, 2024-2033 yılları için hazırlanan devlet silahlanma programında, yukarıda da bahsedildiği üzere, uçak gemileri üzerine çalışmalarının sürdüğü ifade edildi. Bu bağlamda, muhtemelen Su-57’leri taşıyacak, 70-80 bin ton deplasmana sahip 3 uçak gemisinin yapılmasının planlandığı bilgisi haberde yer aldı.

banner34