banner23

banner24

Rusya’nın uçak gemisi onarıma alındı

1990 yılından itibaren çok fazla kaza atlatan Rus uçak gemisi Admiral Kuznetsov bakıma alındı.

SAVUNMA SANAYİİ 15.12.2020, 19:16
Rusya’nın uçak gemisi onarıma alındı

Arızaları ve verimsiz çalışması ile bilinen Rusya’nın uçak gemisi Admiral Kuznetsov bazı önemli bakım çalışmalarına tabi tutulmasının ardından operasyonlarda kullanılabilir hâle gelmesi 2022 yılına kadar sağlanabilir.

National Interest tarafından yapılan habere göre Rusya’nın tek uçak gemisi olan Admiral Kuznetsov 1990 yılında kullanılmaya başlanılmasından itibaren çok sayıda kaza atlattı.

2018 yılında Kuznetsov’un yüzer limanı batmıştı ve bu esnada Kuznetsov da yıkılan büyük bir vinç yüzünden zarar görmüştü. Yüzer limanı kullanılamaz hâle geldiği için Kuznetsov kara limanlarını kullanmak zorunda kalmıştı ve bu da Kuznetsov’un bakım ve onarım faaliyetlerini zorlaştırmıştı.

2019 yılında ise Kuznetsov büyük bir yangın atlatmıştı. Yangının ardından geminin onarımı için 1-1,5 milyar dolar harcandığı düşünülüyor.

Rus devletine ait olan bir medya ajansı olan Tass’ın yakın zamanda yaptığı habere göre gemi bazı onarımlara tabi tutulmakta. Yapılmakta olan onarımların yanında yeni ve kompleks silahların da gemide kullanılmaya başlanacağı söyleniyor. Aynı zamanda geminin kaza yapan yüzer limanı da tekrar faal hâle getirildi.

banner34