banner23

banner26

banner24

S-500 hava savunma sistemi Çinli rakiplerinden çok daha üstün

Çin medyası, Rusya'nın yeni nesil hava savunma sistemi olan S-500’ün Çinli rakiplerinden çok daha üstün olduğunu yazdı.

SAVUNMA SANAYİİ 05.08.2021, 10:02
S-500 hava savunma sistemi Çinli rakiplerinden çok daha üstün
banner34

Çin, Rus S-500 hava savunma sistemini kendi ürünlerinden daha başarılı olarak gördü.

Çin'de faaliyet gösteren The Paper'da yayımlanan bir yazıda, Rusya'nın yeni nesil hava savunma sistemi olan S-500’ün Çin’in bu alanda geliştirdiği tüm savunma sistemlerinden daha üstün olduğu söylendi.

Lin Sen imzalı yazıda, Çin'in hava ve füze savunma alanındaki son başarılarını gösteren HQ-9B, HQ-22 ve HQ-19 gibi yeni hava savunma sistemleri geliştirdiğini vurgulanırken, "Ancak bunlardan hiç biri hava ve uzay savunma sistemlerini barındıran S-500 füze sisteminin yakınından bile geçemez" ifadeleri kullandı.

Yazar, S-500 füze sisteminin ihracat versiyonunun piyasaya sürülmesi durumunda, Çinli yetkililerin bu sistemi satın almayı ciddi şekilde düşünmeleri gerektiğinin altını çizdi.

"Karadan havaya" savunma füze sistemi olan S-500, artırılmış menzil ve irtifa potansiyeli sayesinde balistik füzeler dışında uçak ve helikopter gibi aerodinamik hedefleri ve setir füzelerini vurma yeteneğine sahip.

600 kilometre menzile sahip sistem, saniyede 7 kilometre hızla uçan 10 balistik hedefi aynı anda tespit ederek vurma kapasitesine sahip. S-500'ler, süpersonik füzelerin savaş başlıklarını etkisiz hale getirebiliyor.

27°
parçalı bulutlu