banner23

banner24

S-500’ler bu yıl Rus ordusunda göreve başlıyor

Rusya Başbakan Yardımcısı Yuri Borisov, seri üretimdeki S-500 uçaksavar füze sisteminin Rus ordusuna teslimatının bu yıl başlayacağını söyledi.

SAVUNMA SANAYİİ 21.07.2021, 16:25
S-500’ler bu yıl Rus ordusunda göreve başlıyor
banner46

Borisov S-500’lere ilişkin açıklamayı MAKS-2021 Uzay ve Havacılık Fuarı’nda yaptı. 

Geçen günlerde Astrakhan Oblastı’ndaki Kapustin Yar eğitim sahasında S-500 hava savunma sistemi, yüksek hızlı balistik füze hedefine karşı muharebe atışı testine tabi tutulmuştu. İzvestiya’nın haberine göre haziran ayının başında S-500 Prometheus uçaksavar sistemlerinin en yeni önleyicilerle silahlandırılacağı bildirilmişti. Cephaneliklerinin, düşman balistik füzelerinin savaş başlıklarını yok edebilecek özel mühimmat içereceği vurgulandı. Haberin devamında uçakları ve hipersonik hava unsurlarını vurabilecek sistem üretiminin bu yıl tamamlanacağı açıklandı. 

S-500 Prometheus’un yeni nesil karadan havaya savunma sistemleri olduğu ifade edildi. Sistemin balistik füzeleri önleme yeteneğine ve artırılmış füze savunma potansiyeline sahip olduğu aktarıldı. Öte yandan sistemin yalnızca balistik hedefleri değil; aynı zamanda aerodinamik hedefleri ve seyir füzelerini de vurma kabiliyeti olduğu belirtildi. S-500'ün menzilinin ise yaklaşık 600 km olduğu bildirildi.

banner34
16°
açık