banner23

banner24

Saab, Macar Gripen filosunun yeteneklerini yükseltecek

İsveç merkezli savunma şirketi Saab, Macaristan Hava Kuvvetlerinin Gripen savaş uçağı filosunu, MS20 Blok 2 yeteneğine modernize edecek.

SAVUNMA SANAYİİ 12.01.2022, 11:56
Saab, Macar Gripen filosunun yeteneklerini yükseltecek

Saab, Macar Gripen savaş uçağı filosunun modernizasyon çalışmalarını üstlenecek.

İsveç merkezli savunma şirketi Saab tarafından yapılan açıklamada, savunma geliştirmeden sorumlu Macar Hükümeti Komisyonu ile İsveç Savunma Malzemesi İdaresinin, Macar Gripen savaş uçağı filosuna MS20 Blok 2 yetenek yükseltmesi için müzakereleri başarıyla tamamladığını ve Saab'ın üstlenici firma olarak yükseltme çalışmalarını gerçekleştireceği ifade edildi.

Saab tarafından yapılacak MS20 Blok 2 yükseltmesi bir dizi iyileştirmeyi beraberinde getiriyor. MS20 Blok 2, hem Gripen avcı uçağının savaş ve iletişim yeteneklerini, hem de Macar Hava Kuvvetlerinin Gripen uçaklarına entegre edilebilecek çok çeşitli silahlara erişimi büyük ölçüde artırıyor.

Macar Hava Kuvvetleri için MS20 Block 2 yükseltmesi, Link16 (NATO Veri bağlantısı) işlevselliğini geliştirerek ve sesli iletişimi en son NATO güvenli iletişim standardına güncelleyerek iletişim yeteneklerini de geliştiriyor.

banner34