Sahil güvenlik botlarında elektro-optik sistemler

DENİZGÖZÜ-KIRLANGIÇ'ın "Elektro-Optik Keşif ve Gözetleme" ve DENİZGÖZÜ-MARTI'nın "Seyir ve Gözetleme" kamera sistemleri tüm deniz platformlarında kullanılmak için özel olarak geliştirildi.

SAVUNMA SANAYİİ 19.11.2020, 10:24
Sahil güvenlik botlarında elektro-optik sistemler

ASELSAN DERGİ’sinin 107. sayısındaki “Sahil Güvenlik Botlarında Elektro-Optik Sistemler” başlıklı yazıda DENİZGÖZÜ-KIRLANGIÇ ve DENİZGÖZÜ-MARTI kamera sistemlerinin hakkında bilgilere yer verildi.

DENİZGÖZÜ-KIRLANGIÇ

Elektro-Optik Keşif ve Gözetleme Sistemi, tüm deniz platformlarına uygun ve yüksek performanslı kompakt bir sistem olarak tasarlandı.

Yüksek performanslı termal kamera, HD gündüz kamerası, göze zararsız lazer mesafe ölçer ve lazer hedef noktalayıcı gibi sensörlere sahip olan ve askerî deniz koşullarında uzak mesafe tespit/teşhis/tanıma kabiliyeti sunan DENİZGÖZÜ-KIRLANGIÇ, sürekli optik büyütme, hassas stabilizasyon, otomatik odaklama gibi özellikleri ile modüler, dayanıklı ve kompakt bir sistem olarak gözüküyor.

DENİZGÖZÜ-KIRLANGIÇ, bot ve gemilerde bulunan radar ile birlikte çalışarak radar izine yönlendirme yapabiliyor ve radar tarafından tespiti yapılan hedeflerin operatör tarafından hızlı bir şekilde kimliklendirilmesine imkân veriyor.

Kompakt yapıdaki deniz platformlarına tasarım ve kullanım kolaylığı sunan kontrol birimleri ile küçük sürat botlarından arama kurtarma gemilerine kadar Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın tüm platformlarında yer alabiliyor. Son dönemde birçok müttefik ülkenin ihtiyacı doğrultusunda güncel tüm gereksinimlere cevap verebilecek şekilde geliştirilmiş olan DENİZGÖZÜ-KIRLANGIÇ’ın yurt dışı satış potansiyeli yüksek olduğu değerlendiriliyor.

DENİZGÖZÜ-MARTI / MARTI-L

DENİZGÖZÜ-MARTI Seyir ve Gözetleme Kamera Sistemi, hareketli küçük deniz platformlarının yakın mesafe gece ve gündüz görüntüleme ihtiyaçlarını karşılamak üzere geliştirilmiş küçük boyutu ve düşük maliyeti ile dikkat çekiyor.

Sistem, yanca ekseninde 360° sürekli dönüş imkânı sağlayan, iki eksende stabilize edilmiş bir gimbal üzerine yerleştirilmiş soğutmasız termal kamera, gündüz görüş kamerası ve opsiyonel olarak ilave edilebilecek lazer mesafe ölçer, lazer aydınlatıcı, LED aydınlatıcı temel alt bileşenlerini içeriyor. Sistemin hedef takip yeteneği de mevcuttur. Sistem, seyir kamerası olarak büyük ve ticari gemilerde, gözetleme ve seyir kamerası olarak sivil/askerî küçük botlar ve teknelerde, sınır/sahil güvenlik, arama kurtarma ve yakın mesafe keşif-gözetleme görevlerinde kullanılabiliyor.

DENİZGÖZÜ-MARTI, boyut-performans avantajı ve maliyet etkin aerodinamik yapıdaki tasarımı sayesinde süratli ve küçük sınıf botlar için uygun DENİZGÖZÜ ailesinin en küçük ürünüdür. Radar ile entegre çalışabilmesi, sisteme özel kullanıcı dostu kullanım birimleri gibi özellikleri ile botların ihtiyaç duyduğu deniz ortamındaki keşif ve gözetleme faaliyetlerinde etkin olarak kullanılıyor. Sahil güvenlik görevlerinde yer alan daha küçük botlar için sabit bakış açısına sahip DENİZGÖZÜ-MARTI-L versiyonu da özel olarak geliştirildi.

11°
açık