banner23

banner24

SARP, akıllı mühimmatıyla operasyona hazır

Kalifikasyon faaliyetleri tamamlanan ASELSAN akıllı mühimmat ailesinin yeni üyesi 40 mm Yüksek Hızlı Akıllı Bomba Atar Mühimmatına ilişkin iş geliştirme ve pazarlama faaliyetleri aralıksız devam ediyor.

SAVUNMA SANAYİİ 06.07.2022, 11:56
SARP, akıllı mühimmatıyla operasyona hazır
banner34

SARP Silah Sistemi, yerli akıllı mühimmat ile gücüne güç katacak.

ASELSAN ve Makine ve Kimya Endüstrisi öz kaynakları ile geliştirilen 40 mm Yüksek Hızlı Akıllı Mühimmat içerisinde bulunan özel elektromekanik bileşenler vasıtasıyla namludan çıkarken havada paralanacağı zamana programlanabiliyor ve hedeflenen yere geldiğinde şarapnel etkili gövdesinden ayrılan beş yüzden fazla çelik parçacık ve gövde içerisinde bulunan patlayıcı dolgu ile bina içerisine saklanmış keskin nişancılara, şehir içinde binalar arasında saklanmış terörist gruplara, sütre/siper vb. yapılar arkasına gizlenmiş ya da hendek içine mevzilenmiş tehditlere, araziye dağılmış piyade birliklerine, zırhsız araçlara ve mini-mikro insansız hava aracı tehditlerine karşı etkinlik gösterebiliyor.

40 mm Akıllı Mühimmat; SARP sistemi, ŞAHİN sistemi ve MK-19 ve muadili otomatik bomba atar silahlara akıllı mühimmat atma yeteneği kazandıran Atış Kontrol Sistemi (AKS) ile üç farklı platformda kullanılabiliyor.

SARP silah sistemine, yapılan entegrasyon ardından 40 mm Akıllı Mühimmat atma yeteneği kazandırıldı ve yapılan atışlı test faaliyetleri sonrası 40mm Akıllı Mühimmatın SARP sistemi ile başarımı kanıtlandı.

Emniyet Genel Müdürlüğünün Ankara Gölbaşı yerleşkesinde envanterinde bulunan SARP sistemine kullanıcı talebine istinaden 40mm Akıllı Mühimmat-SARP entegrasyonu gerçekleştirildi ve 40mm Yüksek Hızlı Akıllı Mühimmat ile sistemin entegrasyon sonrası kazanmış olduğu yetenekler kullanıcıya aktarıldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü envanterindeki sayısı iki bin beş yüzden fazla olan yurt içi ve yurt dışı birçok operasyonda kendini kanıtlamış SARP sistemi milli akıllı mühimmat ile birlikte çok daha büyük başarılara imza atacak.

27°
parçalı bulutlu