banner23

banner26

banner24

banner25

Savunma sanayiinde yerli ve milli girişimciler ‘SAHA’ya çıkacak

SAHA İstanbul; savunma sanayiinde yerli ve milli teknolojilerin geliştirilmesi için bir girişimci destek programı olan ‘SAHA Girişim’ini başlattı.

SAVUNMA SANAYİİ 31.05.2022, 12:18
Savunma sanayiinde yerli ve milli girişimciler ‘SAHA’ya çıkacak
banner34

‘SAHA Girişim’ ile yıllık 3.2 milyar dolarlık savunma sanayii ihracatının artırılması ve yeni global başarı hikayeleri yazılması hedefleniyor.

Bünyesinde 770 firma ve 22 üniversiteyi barındıran Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ikinci büyük sanayi kümelenmesi olan Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi (SAHA İstanbul) savunma sanayiinde yerli ve milli teknolojilerin geliştirilmesi için bir girişimci destek programı başlattı. İlk dönem çağrısına çıkan ‘SAHA Girişim Programı’yla yüksek teknoloji projesi olan girişimci firmalara hukuki ve teknik danışmanlıktan, eğitim ve mentörlüğe kadar pekçok konuda destek sağlanacak.

Yatırımcılarla görüşme imkanı

Türk savunma, havacılık ve uzay sektöründe yerlilik oranının arttırılması, Türkiye’nin henüz sahip olmadığı kritik teknolojilere kavuşturulması ve uluslararası rekabette üst seviyelere taşınması amacıyla düzenlenen programla; savunma sanayiindeki girişimciler yatırımcı görüşmelerine hazırlanacak. Program kapsamında girişimci firmanın globalde rakiplerini tanıması, rekabeti anlaması, geliştirdiği ürünün globaldeki yerini alması, globalde müşteri bulması için organizasyonlara ve proje pazarı etkinliklerine katılımları hedefleniyor.

3.2 milyar dolarlık ihracat hacmi

Yıllık 11 milyar dolar ciroya sahip Türk savunma, uzay ve havacılık sanayii, 2021 yılında gerçekleştirdiği 3.2 milyar dolarlık ihracat hacmiyle Türkiye ekonomisinin en önemli döviz kaynaklarından biri oldu.Yeni teknolojilerle bu rakamın 2022 için 4 milyar doların üzerine çıkması öngörülüyor. SAHA Girişim’e savunma, havacılık ve uzay sektörlerinde hazırlık düzeyi 5 & 6 seviyelerine gelmiş, prototipleri ortaya çıkmış girişimci firmalar başvurabilecek. SAHA GİRİŞİM’e başvuru için son tarih ise 15 Haziran 2022 olarak belirlendi.

Girişimciye faydaları

*Yatırımcı görüşmelerine hazırlık
*Yatırıma erişim
*Eğitim ve mentörlük
*Sektör liderleri ile üst düzey buluşmalar
*İş geliştirme ve tanıtım
*SAHA Expo’da bedelsiz stant tahsisi ve final sunumları
SAHA Proje Komitelerine erişim
*Finansal, hukuki ve teknik danışmanlık
*Altyapıya ulaşım desteği
*İlk müşteriye erişim desteği

Teknoloji alanları

*Savunma teknolojileri
*Havacılık teknolojileri
*Uzay teknolojileri
*Deniz teknolojileri
*İleri malzemeler ve üretim tek.
*Savunma teknolojileri
*Makine ve imalat teknolojileri
*Bilişim, haberleşme, siber güvenlik teknolojileri
*İnsansız sistemler, yapay zekâ tek.
*Lojistik teknolojileri

24°
açık