banner23

banner26

banner24

banner25

"Savunma Sanayiinin Yalnız Dehaları" izleyicilerle buluşacak

Türk savunma sanayiinin öncülerinden Nuri Demirağ, Vecihi Hürkuş, Şakir Zümre, Nuri Killigil ve Necmettin Erbakan'ı anlatacak olan "Savunma Sanayiinin Yalnız Dehaları" isimli belgesel yakında izleyicilerle buluşacak.

SAVUNMA SANAYİİ 07.06.2022, 13:52
"Savunma Sanayiinin Yalnız Dehaları" izleyicilerle buluşacak
banner34

Türk savunma sanayiinin 5 önemli ismi ve verdikleri mücadeleler "Savunma Sanayiinin Yalnız Dehaları" isimli belgesel ile TRT ekranlarında olacak.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Eskişehir'de devam eden belgeselin setini ziyaret etti.

Oyuncular ve teknik ekiple sette bir araya gelen Demir; Türk savunma sanayiinin bağımsızlığı için büyük mücadeleler veren Nuri Demirağ, Vecihi Hürkuş, Şakir Zümre, Nuri Killigil ve Necmettin Erbakan'ı anlatacak olan "Savunma Sanayinin Yalnız Dehaları" adlı belgesel hakkında açıklamalarda bulundu.

Açıklamasında Türk savunma sanayiinin bugününe kolay gelinmediğine dikkat çeken İsmail Demir, "Savunma Sanayiinin Yalnız Dehaları" belgeselinin günümüze ışık tutacağını söyledi:

"Bugüne nasıl geldiğimizin de öyküsü bir anlamda kurulabilir. Çünkü kolay gelinmedi. İşte belirli akamete uğratan faktörlerin ortadan kalması için yapılanlar ve yapılması gerekenlerin de güzel bir hikayesini görmüş olacağız. Sadece geçmişi anlatan değil bu güne yönelik ışık tutan ve geleceğe yönelik adımlarımıza ilgiyle yapılması gerekenlerin bize yol haritası gösteren bir çalışma olacak."

1890 ile 1970 yılları arasını anlatan belgeselde; ilk uçak fabrikasını kuran Nuri Demirağ'ı bir süre önce hayatını kaybeden Ayberk Pekcan, ilk savaş uçağını üreten Vecihi Hürkuş'u İsmail Hacıoğlu, ilk yerli bomba fabrikasını kuran Şakir Zümre’yi Cansu Fırıncı, ilk yerli silah fabrikasını kuran Nuri Killigil’i Kemal Uçar ve ilk yerli motor fabrikasını kuran Necmettin Erbakan’ı ise Murat Anıl Soykök canlandırcak.

Senaryosunu Onur Ataç'ın yazdığı ve yönetmenliğini Alper Mestçi'nin yaptığı 9 bölümlük belgesel, bir sonraki yayın döneminde izleyicilerle buluşacak.

27°
az bulutlu