banner23

banner24

Silah Taşıyıcı Araçlar Projesi kapsamında teslimatlar devam ediyor

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) yürütücülüğünde devam eden Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi kapsamında yeni teslimatlar yapıldı.

SAVUNMA SANAYİİ 18.09.2021, 16:06
Silah Taşıyıcı Araçlar Projesi kapsamında teslimatlar devam ediyor
banner46

Savunma Sanayii Başkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına yönelik çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda yürütülmekte olan STA Projesi’nde yeni teslimatlar Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gücüne güç katıyor.

Savunma Sanayii Başkanlığı resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Yeni teslimatlar gerçekleştirildi. Silah Taşıyıcı Araçlar Projemiz kapsamında Roketsan tarafından geliştirilen OMTAS füzesi taşıyıcılı FNSS Savunma üretimi KAPLAN ve PARS STA’ların TSK’ya teslimatlarını sürdürdük.” ifadelerine yer verildi.

STA Projesi; Savunma Sanayii İcra Komitesi’nin 2 Aralık 2020 tarihinde gerçekleştirilen toplantısında alınan karar uyarınca, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda ilave Silah Taşıyıcı Araçların tedarik edilmesi onaylanmıştı.

Bu doğrultuda, 19 Ağustos 2021 tarihinde, IDEF 2021’de, Savunma Sanayi Başkanlığı ve Savunma Bakanlığından temsilcilerin Katılımları ile gerçekleştirilen törende, Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi Kapsamında İlave Araçların Tedarikine Yönelik Sözleşme Değişikliği de imzalanmış ve ilave siparişler verilmişti.

STA projesi kapsamında toplam 260 adet olarak üretilmekte olan amfibi özellikteki paletli ve tekerlekli araçlar, yüksek balistik ve mayın korumasının yanı sıra, zırhlı birliklerle ortak harekât icra edebilecek hareket kabiliyetine sahip.

Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi

Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi kapsamında tanksavar füzeler ile donatılmış paletli ve tekerlekli araçların ve bu araçlara entegre edilecek tanksavar füze kulelerinin yurt içinde geliştirilmesi ve üretilmesi hedefleniyor. FNSS Savunma Sistemleri AŞ ile 2016 yılında imzalanan sözleşme kapsamında geliştirme faaliyetleri 2018 yılında tamamlandı. Projenin yüksek balistik ve mayın koruma gereksinimleri, ağırlık ve boyutsal limitleri ve amfibi gereksinimi nedeniyle, paletli KAPLAN-STA ve tekerlekli PARS-STA araçları tamamen göreve özgü yeni araçlar olarak geliştirildi.

PARS-STA, genel amaçlı 4x4 araçlardan farklı olarak, arkada konumlanan güç paketinin sağladığı hareket kabiliyeti performansı ile tam bir tekerlekli tank avcısı olarak tasarlandı. Proje kapsamında FNSS tarafından geliştirilen PARS-STA ve KAPLAN-STA araçları dört mevsim, bir yıldan uzun bir süre karada, suda, farklı koşullarda performans testlerine tabii tutulmuş, kalifikasyonları başarı ile tamamlandı.

Kalifikasyon faaliyetleri kapsamında, FNSS tarafından geliştirilen KORNET-E ve OMTAS kulelerinin de tanksavar füze kabiliyetleri test edilerek, kalifiye edildi. 2019 sonu itibari ile seri üretim faaliyetleri başlayarak birçok araç yurt genelinde görev yerlerine sevk edilmiş ve Türk Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından kullanılmaya başlandı. Tanksavar füzelere ilave olarak araçların tamamında kulelere entegre 7,62mm makineli tüfek bulunuyor. Araçlar, yerli zırh sistemi ile üstün bir beka kabiliyetine sahip olup, ayrıca, KBRN ortamında da görev yapma kabiliyetindedirler.

banner34
15°
açık