banner23

banner24

SİPER, balistik füzeleri önleyecek

Türkiye’nin katmanlı hava savunmasının en önemli adımlarından olan SİPER’in antibalistik modeli 2026 yılında TSK’nın hizmetine sunulacak.

SAVUNMA SANAYİİ 11.08.2022, 13:46
SİPER, balistik füzeleri önleyecek
banner46

Türk savunma sanayii katmanlı hava savunma sistemleri alanındaki çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Bu kapsamda yürütülen en önemli projelerden olan SİPER’in antibalistik versiyonunun da çalışıldığı açıklandı.

HaberGlobal canlı yayınına konuk olan Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Siper projesi kapsamında birkaç yeni bilgiye değindi.

SSB Prof. Dr. İsmail Demir, yaptığı açıklamalarda Siper projesinde balistik füze önleme kabiliyetine sahip bir sürümün olacağını söyledi.

Demir, “Balistik füze önleme kabiliyetli Siper’in uç sürümü 2026-2027 civarı hazır.” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz günlerde Millî Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan 2022 Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler Raporu’nda UMBHFFS Aşama-C SİPER Projesi kapsamında Aralık 2022 tarihinde bir sistemin envantere alınacağı açıklanmıştı.

Katmanlı hava savunma için en önemli çalışmalardan biri olan SİPER ile ilgili geliştirme çalışmaları devam edecek.

Denizden hava savunma: SİPER, deniz platformlarına entegre edilebilecek

SİPER Yüksek İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi geliştirme çalışmaları; ASELSAN, ROKETSAN ve TÜBİTAK-SAGE tarafından gerçekleştiriliyor.

SİPER Hava Savunma Sistemi, HİSAR-A ile HİSAR-O sistemlerinde de olduğu gibi dikey atış yeteneğine, dikey atış esnasında azami etkinlik sağlayan çift darbeli motora ve Aktif Radar Arayıcı (RF) ile Görüntüleyici Kızılötesi Arayıcı (IIR) başlığa sahip olacak.

100km+ menzile sahip olacak SİPER, dikey atım yeteneği sayesinde kara platformlarına ek olarak deniz platformlarında da kullanılabilecek.

Deniz platformlarında kullanılabilecek SİPER Hava ve Füze Savunma Sistemi sayesinde Türkiye, savunmasını sınırlarının ötesinden başlatabilecek.

Öncesinde sadece hava soluyan hedeflere karşı kullanılacağı söylenen SİPER Hava Savunma Sistemi son yapılan güncelleme ile antibalistik savunma sistemi özelliklerini de barındıracak.

banner34
20°
parçalı az bulutlu