banner23

banner24

SİPER'den başarılı test atışı

Savunma Sanayii Bakanı İsmail Demir, milli hava savunma sistemi SİPER’in yeni bir test atışı yaptığını ve 100 Km’lik hedefe angaje olduğunu açıkladı.

SAVUNMA SANAYİİ 26.08.2022, 18:43
SİPER'den başarılı test atışı
banner46

Türk savunma sanayii katmanlı hava savunma sistemleri alanındaki çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Bu kapsamda yürütülen en önemli projelerden olan SİPER’in Büyük Taarruz ve Malazgirt Zaferi’nin yıldönümünde bir test atışı yapıldı.

Test atışında SİPER Hava Savunma Sistemi, 100 Km’lik hedefe angaje oldu.

Son atış testinde yüksek hızlı hedef uçak yerli Siper HSS tarafından vuruldu.

Atışta hedef tespit ve takibi ASELSAN tarafından geliştirilen yerli EİRS radarı tarafından icra edildi.

ASELSAN tarafından geliştirilen EİRS taraflarında 3. ya da 4. Radardan sonra yerli galyum nitrat çipler kullanılacak.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tarafından yapılan açıklamada;

“Savunma sanayiimizden Büyük Taarruz ve Malazgirt’in yıldönümünde ecdadın şanına yakışır bir başarı!

Uzun menzilli hava savunma füze sistemimiz SİPER adım adım yükseliyor. SİPER son test atışında yüksek hızlı hedeflerde 100 km’yi gözüne kestirdiğini gösterdi.” ifadelerine yer verildi.

Adım adım envantere girmeye hazırlanan SİPER’in bu atışıyla birlikte Türkiye, katmanlı hava savunmada bir eşiği daha aşmış oldu.

SİPER’in antibalistik versiyonu geliyor

Geçtiğimiz günlerde HaberGlobal canlı yayınına konuk olan Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Siper projesi kapsamında birkaç yeni bilgiye değinmişti.

SSB Prof. Dr. İsmail Demir, yaptığı açıklamalarda Siper projesinde balistik füze önleme kabiliyetine sahip bir sürümün olacağını söylemişti.

Demir, “Balistik füze önleme kabiliyetli Siper’in uç sürümü 2026-2027 civarı hazır.” şeklinde konuşmuştu.

Geçtiğimiz günlerde Millî Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan 2022 Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler Raporu’nda UMBHFFS Aşama-C SİPER Projesi kapsamında Aralık 2022 tarihinde bir sistemin envantere alınacağı açıklanmıştı.

Katmanlı hava savunma için en önemli çalışmalardan biri olan SİPER ile ilgili geliştirme çalışmaları devam edecek.

Denizden hava savunma: SİPER, deniz platformlarına entegre edilebilecek

SİPER Yüksek İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi geliştirme çalışmaları; ASELSAN, ROKETSAN ve TÜBİTAK-SAGE tarafından gerçekleştiriliyor.

SİPER Hava Savunma Sistemi, HİSAR-A ile HİSAR-O sistemlerinde de olduğu gibi dikey atış yeteneğine, dikey atış esnasında azami etkinlik sağlayan çift darbeli motora ve Aktif Radar Arayıcı (RF) ile Görüntüleyici Kızılötesi Arayıcı (IIR) başlığa sahip olacak.

100km+ menzile sahip olacak SİPER, dikey atım yeteneği sayesinde kara platformlarına ek olarak deniz platformlarında da kullanılabilecek.

Deniz platformlarında kullanılabilecek SİPER Hava ve Füze Savunma Sistemi sayesinde Türkiye, savunmasını sınırlarının ötesinden başlatabilecek.

Öncesinde sadece hava soluyan hedeflere karşı kullanılacağı söylenen SİPER Hava Savunma Sistemi son yapılan güncelleme ile antibalistik savunma sistemi özelliklerini de barındıracak.

banner34
17°
açık