banner23

banner26

banner24

banner25

Skyborg programına yeni ortak

ABD Hava Kuvvetleri ile Volansi şirketi Skyborg programı kapsamında ortaklık sözleşmesi imzaladı.

SAVUNMA SANAYİİ 23.12.2020, 10:37
Skyborg programına yeni ortak
banner34

ABD Hava Kuvvetleri, Skyborg Vanguard otonom uçak programı kapsamında Voly Defence Solutions LLC (Volansi) ile ortaklık sözleşmesi imzaladı.

ABD Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ABD Hava Kuvvetleri'nin Skyborg programını desteklemek amacıyla dikey iniş ve kalkış özelliğine sahip insansız hava araçları tedarik eden Volansi şirketi ile ortaklık kurulduğu belirtildi.

Inside Defense'in haberine göre, ABD Hava Kuvvetleri ile Volansi şirketi arasında yapılan ortaklık sözleşmesi ile Skyborg programına katılan şirket sayısının 14 olduğu ve programın sözleşme değerinin 400 milyon doları aştığı ifade edildi.

Skyborg Vanguard Otonom Uçak Programı

Skyborg programı, ABD Hava Kuvvetleri'nin geleceğe yönelik yüksek teknoloji eksenli üç programından biri olarak biliniyor.

Savaş pilotları ile kol uçuşu yapabilecek şekilde geliştirilen ve yerden kumanda edilmeden yapay zeka pilotu ile uçacak olan bu otonom sistemlerin, tehlikeli hava operasyonlarında kullanılması hedefleniyor.

Skyborg programı kapsamında inşa edilen araçların ilk uçuş testlerinin yapılması amacıyla, mayıs 2021'de ABD Hava Kuvvetleri'ne teslim edilmesi bekleniyor.

20°
açık